czwartek, 25 sierpień 2011 12:21

Senator McCain straszy Rosję libijskim scenariuszem

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

bushmaccain  ECAG

Senator i były kandydat na prezydenta USA John McCain, ostro zaatakował Rosję, twierdząc, że może ona być kolejnym krajem, który doświadczy rebelii w stylu libijskim.

Zdaniem waszyngtońskiego korespondenta Russia Today Gayane’a Chichikyana senator McCain posiada bardzo daleko idącą perspektywę. Uważa on, że tzw. arabska wiosna obejmie swym zasięgiem również takie kraje jak Chiny i Rosja, które według niego „potrzebują demokracji” tak, jak to ma miejsce obecnie w Libii.

W pewnym momencie swojej wypowiedzi McCain stwierdził nawet, że Libia już osiągnęła demokrację, co jest tezą kompletnie oderwaną od rzeczywistości. Nawet gdy tzw. Narodowa Rada Tymczasowa zdobędzie, Trypolis i zainstaluje w nim swoje rządy to nie będą to w żadnym wypadku rządy ludzi wybranych przez Libijczyków.

Tymczasem większość Libijczyków, zdaniem rosyjskiego korespondenta, jest oburzona, faktem , że obce siły zewnętrzne dokonały tego wyboru za nich. Według McCaina jednak „Wszystkie te wydarzenia są wielkie a ogień powstań powinien przenieść się do innych krajów”. Według polityka amerykańskiego „następna jest Syria” zaś „po Kaddafim to Assad jest następnym w kolejce do tego by upaść”. Zdaniem korespondenta Russia Today McCain jest postrzegany jako tuba tych sił w Waszyngtonie, które chcą widzieć niektóre państwa, szczególnie bogate w zasoby naturalne i strategicznie ważne, pogrążone w kompletnym chaosie i paraliżu politycznym.

Członek wyższej izby amerykańskiego parlamentu wskazuje także na niektóre z najbogatszych państw świata i zasadniczo wzywa do rewolucji w tych krajach, twierdząc, że „życie w nich jest tak trudne, że trzeba się natychmiast buntować.”

Tymczasem sondaże wskazują, że większość Amerykanów nie jest zadowolona z kierunku w którym zmierza ich gospodarka. "Czy zgodnie z logiką McCaina znaczy to, że Amerykanie muszą wyjść na ulicę i buntować się?" - pyta reporter Russia Today.

Materiał został przygotowany w ramach programu analitycznego ECAG – Libia 2011.

Źródło: https://rt.com/news/russia-democracy-senator-mccain-091/

Foto: Wikipedia/White House photo at http://www.whitehouse.gov/news/releases/2008/03/images/20080305-4_p030508jb-0207-697v.html

Czytany 37835 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04