niedziela, 18 grudzień 2011 09:42

Poparcie dla 'arabskiej wiosny'

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

poll  ECAG

Globalne badanie przeprowadzone przez międzynarodową socjologiczną grupę badawczą Globe Scan na zamówienie BBC, pokazało, że Rosja, Indie i Pakistan to jedyne państwa (wśród objętych badaniem), w których większość respondentów negatywnie odnosi się do wydarzeń nazywanych „arabską wiosną”.

Z największą sympatią do afrykańskich i bliskowschodnich tzw. rewolucji odnoszą się mieszkańcy Niemiec i Francji. Wystąpienia w państwach arabskich i północnoafrykańskich popiera tylko 31% Rosjan, 43% oświadczyło, że jest im przeciwna. W okresie od 3 lipca do 16 września 2011 r. przebadano 21 558 respondentów z 22 krajów. 55% wszystkich respondentów (krajów objętych badaniem) oceniło „arabską wiosnę” jako pozytywne zjawisko, 28% za negatywne. Poza Rosją tzw. rewolucji nie popierają Indie i Pakistan.

Szef grupy Globe Scan Dag Miller wyjaśnił, że „arabska wiosna” ma szerokie, ale ostrożne poparcie. Rezultaty badań pokazują, że poza krajami o utrwalonej demokracji w Europie i USA obawy o możliwość porewolucyjnego chaosu powstrzymują mieszkańców od jednoznacznie pozytywnej oceny, szczególnie w Rosji, Pakistanie i w Indiach - krajach, szczególnie narażonych na możliwość wewnętrznych zamieszek – stwierdził Miller. „Arabska wiosna” może liczyć na ostrożne poparcie mieszkańców Nigerii (65%), Kenii (67%) i Chin (50%).

Analizując wyniki należy wziąć pod uwagę fakt, że, badanie było przeprowadzone jeszcze przed upadkiem Muammara Kaddafiego w Libii, zaostrzeniem sytuacji w Syrii i nowymi wystąpieniami w Egipcie.

Materiał został przygotowany w ramach programu analitycznego ECAG – Libia 2011.

Źródło: http://mylenta.com/blog/43764992318/Rossiya-ne-podderzhala-%22arabskuyu-vesnu%22

Czytany 57004 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04