sobota, 09 lipiec 2011 16:21

Lula krytykuje ONZ i Zachód na szczycie Unii Afrykańskiej

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Lula


  ECAG

Były brazylijski prezydent Luiz Inácio Lula da Silva skrytykował w czwartek (7.070. 2011) podczas szczytu Unii Afrykańskiej w stolicy Gwinei Równikowej Malabo ONZ oraz Zachód. Krytyka dotycząca stosunków Zachodu do państwa afrykańskich oraz latynoamerykańskich spotkała się z głośnym aplauzem ze strony delegatów.

Lula skrytykował szczególnie ONZ za brak przyznania jakiemukolwiek z państw afrykańskich czy latynoamerykańskich stałego przedstawicielstwa w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. „Jest niedopuszczalnym by kontynent afrykański, posiadający 53 kraje nie miał stałego przedstawicielstwa w Radzie Bezpieczeństwa” - stwierdził Lula.

„Jest niedopuszczalnym, by Ameryka Łacińska mająca 400 milionów mieszkańców, nie posiadała stałego przedstawicielstwa. Pięć państw decyduje o tym co robić i jak robić, niezależnie od opinii reszty ludzi zamieszkujących tą planetę.” Były brazylijski prezydent odniósł się w ten sposób do pięciu stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ (Wielkiej Brytanii, Chin, Francji, Rosji i Stanów Zjednoczonych).

W kontekście sytuacji w Libii (której poświęcony był szczyt Unii Afrykańskiej) Lula nie wahał się również skrytykować działań NATO.

„Agresja wobec Libii jest kontynuacją polityki kolonizacji uprawianej przez państwa imperialistyczne, które zawsze wywoływały wojny i rewolucje w Afryce na przestrzeni wieków celem grabieży zasobów naturalnych. Potrzebujemy ONZ, która ma odwagę rzeczywiście wymusić zawieszenie broni w Libii i narzucić negocjacje między libijskim przywódcą Muammarem Kaddafim i jego oponentami, terrorystami i rebeliantami. Rozwiązanie tego konfliktu musi znaleźć się w Libii, między samymi Libijczykami, a nie zagranicznymi potęgami kolonialnymi” - dodał Lula.

Materiał został przygotowany w ramach programu analitycznego ECAG – Libia 2011.

Źródło:

http://english.pravda.ru/hotspots/terror/08-07-2011/118436-Lula_criticizes_UN_West_at_summit-0/

Czytany 40744 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04