niedziela, 20 grudzień 2009 09:40

Konferencja o roli środków masowego przekazu w wyborach

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
alt ECAG/REGNUM Europejskie Centrum Analiz Geopolitycznych było współorganizatorem konferencji „Głosujemy na demokrację", która odbyła się 10 grudnia 2009 roku Berlinie w siedzibie niemieckiego dziennika Neues Deutschland.
Uczestniczyli w niej przedstawiciele rosyjskich organizacji pozarządowych „Narodnyj kontrol", „Ewropejskij klub profesionałow" i CMDP „Kworum", zaś ze strony niemieckiej przedstawiciele niemieckiej partii die Linke. Ze strony niemieckiej w konferencji uczestniczył m.in. Hans Modrow (były premier Niemieckiej Republiki Demokratycznej, przewodniczący Rady Starszych partii die Linke), Wolfgang Gerke (deputowany Bundestagu, sekretarz partii die Linke ds. międzynarodowych, wiceprzewodniczący komisji Bundestagu ds. polityki zagranicznej), Alexander Neu (doradca frakcji parlamentarnej die Linke ds. bezpieczeństwa i polityki zagranicznej). Stronę rosyjską reprezentowali liczni politycy i eksperci, w tym wiceprzewodniczący komitetu ds. energetycznych Dumy Iwan Graczow. Organy wyborcze reprezentowali dwaj przewodniczący komisji Federacji Rosyjskiej Siergiej Łuniew (Obwód Kaliningradzki) i Aleksiej Pucznin (Obwód Tambowski). W imieniu władzy sądowniczej Federacji Rosyjskiej, w kontekście analizy przestrzeni medialnej, wystąpił przewodniczący wydziału ds. kontaktów ze środkami masowego przekazu Departamentu Sądowego przy Sądzie Najwyższym FR Wadim Zijatdinow. Stronę rosyjską reprezentowali również przedstawiciele Rosyjskiego Centrum Szkolenia w zakresie Technologii Wyborczych (RCOIT) przy Centralnej Komisji Wyborczej RF - Jelena Klassina i Włądimir Kriwcow. Po raz pierwszy na forum międzynarodowym został zaprezentowany utworzony niedawno „Rosyjski Ruch Zielonych", reprezentowany przez Władimira Siemionowa - polityka, dysponującego znacznym doświadczeniem w bataliach wyborczych. Ze strony ECAG w konferencji wziął udział Piotr Łuczak (dyrektor niemieckiej filii ECAG w Berlinie), Marina Koczetkowa (dyrektor rosyjskiej filii ECAG w Moskwie) i Marcin Domagała (wiceprezes ECAG).

Zasadniczym tematem obrad stała się rola środków masowego przekazu podczas kampanii wyborczych w Niemczech i Rosji. Uczestnicy konferencji zauważyli, że ostatnimi czasy pojawiły się negatywne tendencje, związane ze wzmocnieniem się nacisku wywieranego na wyborców za pośrednictwem telewizji i prasy. W rezultacie bardziej wykształceni wyborcy zaczęli udzielać więcej uwagi wyszukiwaniu informacji w Internecie. Na przykład, podczas ostatnich wyborów do Bundestagu we wrześniu 2009 roku po przeprowadzeniu sondaży okazało się, że 20 procent głosujących wolało czerpać informację ze źródeł internetowych, niż poddawać się naciskowi medialnemu ze strony telewizji i gazet. Niestety, Rosja nie odbiega od ogólnoświatowych tendencji, związanych z subiektywnym relacjonowaniem informacji ze świata. Jednakże nowe technologie komunikacji z jednej strony stwarzają pokusę zapewnienie sobie dodatkowych głosów wyborców za pomocą manipulacji, z drugiej - pozwalają wyborcom odnajdywać ukryte źródła w większym stopniu obiektywnej informacji.

Podczas wystąpień uczestnicy wykroczyli poza ramy tematyczne konferencji i zwrócili się ku bardziej bolesnym tematom fałszerstw historycznych faktów o II wojnie światowej. W szczególności Hans Modrow podkreślił, że wystawnym obchodom dwudziestolecia upadku muru berlińskiego towarzyszyło wypaczanie historii. W szczególności przywołał przykład Prezydenta Niemiec, który zwrócił się do starszego pokolenia Niemców z prośbą, by nie opowiadali o swoim życiu w NRD, żeby u dorastającej młodzieży nie pojawiły się przypadkiem błędne wartości. Panią Merkel natomiast niemieckie media wynosiły pod niebiosa jedynie dlatego, że zgodziła się uczestniczyć 1 września w ceremoniach żałobnych w Polsce.

Przedstawiciele obu państw wyrazili pragnienie rozwoju ściślejszych i bardziej przyjacielskich relacji między przedstawicielami społeczeństw obywatelskich Niemiec i Rosji, co zostało zawarte w dokumencie podsumowującym obrady.


Czytany 32418 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04