sobota, 09 marzec 2013 09:35

Patronat ECAG: Stary kontynent - nowe wyzwania

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

stary_kontSzyjko

Cezary T. Szyjko, Stary kontynent – nowe wyzwania, wydawnictwo MM Marek Makuliński, Warszawa 2013, 180 ss. pod patronatem Europejskiego Centrum Analiz Geopolitycznych. 

 

Wielka Brytania wstąpiła do UE w 1973 roku, a decyzja została zatwierdzona poprzez referendum przeprowadzone w 1975 roku. Dzisiaj część brytyjskich polityków uważa, że w sytuacji kryzysu zadłużenia eurostrefy i perspektywie zacieśniania unii politycznej przez państwa związane wspólną walutą, Londyn powinien domagać się reformy stosunków z Unią. Według sondaży ponad połowa Brytyjczyków chce natychmiastowego ogłoszenia referendum w sprawie wystąpienia z Unii, Cameron, cytowany na początku książki, odsuwa jednak jego wizję na bliżej nieokreśloną przyszłość [1].

Polscy europosłowie i eksperci wyrażają ostrożny optymizm w ocenach styczniowego wystąpienia brytyjskiego premiera Davida Camerona w sprawie przyszłości Wielkiej Brytanii w UE. Nie przewidują, by udało się jej osiągnąć wyjątkowy status w UE, ale też nie widzą zagrożeń dla Wspólnoty. Europosłanka PO/EPL Danuta Hübner pozytywnie oceniła zapowiedź debaty o przyszłości Wielkiej Brytanii w UE. „Zawsze należałam do tych, którzy uważali, że w Wielkiej Brytanii powinno odbyć się referendum tak, aby radykalni politycy utracili argumenty. Niech wreszcie obywatele brytyjscy powiedzą czy chcą być w Unii, czy poza nią” – powiedziała była komisarz UE [2].

Wyraziła przy tym nadzieję, że w nadchodzącej debacie będą usłyszani ci, którzy uważają, że „UE to dla Brytyjczyków nie tylko zagrożenie i wyrzeczenia, a przede wszystkim ogromne korzyści i gwarancje tego, co dla Brytyjczyków też jest ważne, czyli pokój, stabilizacja oraz rola w globalnym świecie”. Hübner jest jednak przeciwna temu, by Wielka Brytania mogła wybierać sobie dziedziny integracji, w których chce uczestniczyć. „Nie sądzę, by UE była gotować do zredukowania swoich relacji z Wielką Brytanią – jeśli pozostanie ona członkiem – wyłącznie do wspólnego rynku” – przewiduje.

Podobnego zdania jest Rafał Trzaskowski (również PO/EPL). „Ułudą jest twierdzenie, że ktoś pozwoli Wielkiej Brytanii na wycofanie się z wielu unijnych polityk przy jednoczesnym zachowaniu korzyści płynących ze wspólnego rynku UE” – powiedział. „Nikt nie pozwoli na to, by Unię potraktowano, niczym restauracyjne menu, z którego wybiera się ulubione potrawy” – podkreślił. W ocenie Trzaskowskiego, wystąpienie Camerona rozczarowało tych, którzy liczyli, że zakwestionuje on podstawy integracji i jednoznacznie opowie się za wyjściem Wielkiej Brytanii z UE. Europoseł zwrócił uwagę na proeuropejskie akcenty w przemówieniu brytyjskiego premiera m.in. o dokończeniu projektu jednolitego rynku.

Według europosła Pawła Kowala (PJN/EKR), Cameron rozumie, że bez niego nie da się przyjąć nowych wieloletnich ram finansowych UE. „To przemówienie pokazuje, że Cameron ma pozycję partnera w stosunku do Angeli Merkel” – ocenił. Jego zdaniem, szef brytyjskiego rządu chciał się przedstawić jako polityk proeuropejski, jednak z własną receptą na Europę – receptę konkurencyjną w stosunku tej z Berlina. W ocenie Kowala, przemówienie Camerona było umiarkowane, a jednocześnie zmuszające państwa członkowskie UE do zajęcia stanowiska wobec jego pomysłu na UE, czyli decentralizacji zarządzania Wspólnotą, a także postawienia na konkurencję i gospodarkę.

Janusz Wojciechowski (PiS) uważa natomiast, że zapowiedziane referendum będzie „formą nacisku” gwarantującą Londynowi możliwie najlepszy status w stary_kontSzyjko_smallUE. Europoseł nie sądzi jednak, żeby wystąpienie z Unii było w interesie Wielkiej Brytanii, bo to pozbawiałoby to państwo wpływu na Europę. Uważa natomiast, że jest to również „gest protestu wobec coraz silniejszej dominacji Niemiec w UE”. „Jeżeli Niemcy oraz Francja będą chcieli utrzymać Wielką Brytanię w Unii, to będą musieli powstrzymać własne aspiracje do dominacji” – przewiduje. „Myślę zatem, że z postawy Londynu wynikną dobre rzeczy dla UE” – konkluduje Wojciechowski.

Zdaniem Autorów niniejszej monografii UE nie powinna się bać żądań Camerona. Szef brytyjskiego rządu postawił dwa warunki przeprowadzenia unijnego referendum w Wielkiej Brytanii. Pierwszym jest zwycięstwo jego partii – Partii Konserwatywnej – w wyborach parlamentarnych dwa lata wcześniej, a drugim – ogólnonarodowa debata do czasu głosowania. Naszym zdaniem dyskusja – która ma się wkrótce rozpocząć – wyjdzie Wspólnocie tylko na zdrowie. Wystąpienie Camerona jest szczególne również dlatego, że kolejnych ustępstw domaga się jedno z najbardziej uprzywilejowanych państw członkowskich Unii.

A więc, zapowiedź przeprowadzenia referendum w Wielkiej Brytanii nie brzmi groźnie. Naszym zdaniem, odsuwanie tak ważnej decyzji o cztery lata łagodzi wystąpienie premiera Wielkiej Brytanii, bo w tym czasie wiele się może wydarzyć. Trudno nam sobie wyobrazić, na czym mogłoby polegać rozluźnienie związków Wielkiej Brytanii z Unią Europejską. Ustępstwa ze strony UE mogą być tylko symboliczne, a na ewentualnym wystąpieniu Wielkiej Brytanii z UE straciłyby obie strony. Brytyjskiemu premierowi zależy jednak przede wszytskim na tym, by utrzymać zwartą partię do najbliższych wyborów. Dlatego możliwe, że referendum w ogóle się nie odbędzie.

Autorzy niniejszej książki postawili sobie ambitny cel zdiagnozowania dylematów Europy w drugiej dekadzie XXI wieku oraz zaprezentowania wybranych zagadnień dotyczących uwarunkowań rozwoju gospodarek i społeczeństw krajów Unii Europejskiej oraz całego ugrupowania w kontekście wyzwań, jakie stwarza globalna konkurencja. W prezentowanej książce Czytelnik spotka wnikliwe i inspirujące spojrzenia na różnorodne zjawiska geopolityczne charakteryzujące pozycję Europy, a zwłaszcza Unii Europejskiej, we współczesnych stosunkach międzynarodowych oraz ich oceny.

Praca porusza ważne problemy makroekonomiczne, do których należą: zmiany w gospodarce światowej i ich skutki dla gospodarek krajów Unii Europejskiej; konsekwencje integracji społeczno-polityczno-ekonomicznej Europy, potrzeba gruntownej reformy systemów społeczno-ekonomicznych krajów Europy ze szczególnym uwzględnieniem systemów zdrowia publicznego i poprawy bezpieczeństwa wewnętrznego; stan i perspektywy wdrażania strategii rozwoju gospodarki opartej na wiedzy oraz uwarunkowania prawne i ekonomiczne osiągnięcia założeń zrównoważonego rozwoju, głównie w obszarach ochrony środowiska i bezpieczeństwa energetycznego. W książce podjęte zostały także ważne kwestie edukacyjno-oświatowe dotyczące kształcenia młodzieży i działań mających na celu wzrost poziomu profesjonalnego przygotowania na europejskim rynku pracy.

Książka „Stary kontynent – nowe wyzwania” jest już VI tomem wydanym z tym samym zespołem wybitnych naukowców. Autorami kolejnego opracowania są przedstawiciele różnych ośrodków naukowych w kraju i za granicą: Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Piotrkowie Tryb., Instytutu Polityki Europejskiej Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi, Instytutu Gospodarstwa Społecznego w Krakowie, Wydziału Prawa Uniwersytetu Warszawskiego, Instytutu Filozofii i Socjologii PAN, Instytutu Politologii Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego w Siedlcach, Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu, a także Katarskiego Instytutu Rozwoju Administracji w Doha czy Ukraińskiego Państwowego Uniwersytetu Stosunków Międzynarodowych we Lwowie, co pozwoliło nadać monografii charakter międzynarodowy i interdyscyplinarny.

Zachęcając do lektury książki, wyrażamy przekonanie, iż w jej treści Czytelnik znajdzie wiele wartościowych przemyśleń i wniosków.

Pozycja do nabycia TUTAJ.

___________________________________
1. Szef brytyjskiego rządu oświadczył w 23 stycznia br. m.in., że coraz ściślejsza integracja, do której dąży UE nie jest celem Wielkiej Brytanii. Zapowiedział, że jego rząd będzie dążył do renegocjacji warunków członkostwa tego kraju w UE, a wynik przedstawi wyborcom do aprobaty w referendum, które zostanie rozpisane przed rokiem 2018. Cameron dodał, że już po 2015 roku będzie chciał, by Wielka Brytania wystąpiła z części unijnych polityk.
2. http://www.euractiv.pl/eurowybory/artykul/polskie-reakcje-na-przemowienie-camerona-ws-ue-004399
(dostęp z dnia 1 lutego 2013 r.).

Czytany 5269 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04