środa, 25 styczeń 2012 10:13

Marian Szołucha: Kulisy władzy pieniądza

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Hongbing


  dr Marian Szołucha

Recenzja: Song Hongbing, Wojna o pieniądz 2. Świat władzy pieniądza, Wydawnictwo Wektory, Wrocław 2011, 350 ss.

To już druga odsłona twórczości chińskiego analityka ekonomicznego Songa Hongbinga, z którą może zapoznać się polski Czytelnik. Tym razem z dziesięciu rozdziałów (350 stron), dowiadujemy się o roli najważniejszych rodów bankierskich w historii gospodarczej świata na przestrzeni ostatnich trzech stuleci.

 

Już sam fakt, że autor tej książki jest Chińczykiem, predestynuje ją do szczególnej pozycji na naszym rynku wydawniczym. Pozwala bowiem przez chwilę spojrzeć na światowe finanse oczami obywatela państwa, którego potęga rośnie z roku na rok w tempie, o jakim Zachód może dziś tylko pomarzyć.

Song Hongbing nie jest jednak przeciętnym obywatelem ChRL. To szef Global Finance Research Institute, a także pierwszy strategiczny ekspert finansowy grupy Hong Yuan Securities i wykładowca wielu chińskich uczelni.

Wojna o pieniądz 2 zawiera opis faktów, które wielu zdarzeniom i osobom, znanym choćby z podręczników historii, nadają zupełnie nowe oblicze. Pozycja poświęcona jest przy tym głównie temu, co działo się od początku niemal XVIII w. w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych i Francji, a więc w krajach, które do niedawna tworzyły ścisłe centrum finansowe świata, i z których pochodziły wspomniane rodziny wielkich bankierów.

Hongbing krok po kroku odsłania ponadnarodową sieć powiązań, której poznanie – jak twierdzi – stanowi klucz do zrozumienia dzisiejszego świata. By zrozumieć rozmach tej analizy, warto przytoczyć krótki cytat ze wstępu: „Jej (ponadnarodowej sieci powiązań – przyp. M. Sz.) centrum stanowi dział finansowy, spleciony i sklejony ze strukturami rządowymi poszczególnych krajów, z konsorcjami naftowymi, kompleksem militarno-przemysłowym, przemysłem biochemicznym, siecią wywiadowczą, siłami zbrojnymi, mediami oraz grupami lobbystycznymi, wpływający na struktury sądownicze i ustawodawcze, zrzeszenia międzynarodowe, ogromny system fundacji, think-tanków i ośrodków badawczych, na wielkie grupy religijne, sekretne elity i ważne społeczne grupy nacisku.”

Ciekawym fragmentem Wojny o pieniądz 2 są rozważania na temat przyszłości, a właściwie najbliższych kilkunastu lat, które zdaniem Hongbinga zostały już przez kręgi rządzące zaplanowane lub przewidziane.

Książka napisana jest w sposób przejrzysty i logiczny, co zdradza analityczny umysł autora. Już po przeczytaniu kilku pierwszych stron Czytelnik dostrzega też ogrom włożonej pracy badawczej. Zresztą gdyby nie ona, można byłoby uznać tezy zawarte w omawianej pozycji za kolejny przejaw, odradzających się w czasach każdego kryzysu, teorii spiskowych. Song Hongbing nie pozwolił sobie jednak ani na jotę odejść od reguł warsztatu solidnego naukowca. Pewnie dlatego lektura tej książki pozostawia wrażenie niezachwianej wiarygodności autora, ale i wstrząsu wywołanego tym, co udało mu się odkryć i co miał odwagę opisać.


Czytany 7845 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04