Wydrukuj tę stronę
sobota, 06 październik 2012 10:00

ZDF: syryjscy rebelianci wzięli odpowiedzialność za atak w Akçakale

Oceń ten artykuł
(1 głos)

ZDF_Syr_tur  Info ECAG

Niemiecka telewizja ZDF wyemitowała w czwartek (04.10) dwa reportaże, w których podano informację, że syryjscy rebelianci wzięli odpowiedzialność za atak na turecką miejscowość  Akçakale, o który to ataku turecki rząd i rządy i media państw zachodnich oskarżyły natychmiast syryjskie wojska rządowe.

Prezentujemy fragment materiału wideo, wyemitowanego przez niemiecką telewizję ZDF, w którym podaje się informację, że za atakiem stoją rebelianci operujący na terytorium Syrii. Od 50 sekundy niniejszego raportu padają słowa:

„Rakiety i pociski moździerzowe wymuszają na Turcji zemstę za atak ze strony Syrii, do którego doszło wczoraj po południu. Od tygodni Ankara ostrzega przed wszelkimi prowokacjami w stosunku do Turcji. Walki trwały do późna w nocy. Tymczasem syryjscy rebelianci wzięli odpowiedzialność za tę prowokację.”

Dodatkowo pojawił się inny raport niemieckiej telewizji państwowej. W regularnie emitowanym programie Heute in Europa ("Dziś w Europie "), ZDF poinformował o naruszeniu granicy turecko-syryjskiej, o ataku na tureckie miasto graniczne i „odpowiedzi” tureckiego wojska. W sprawozdaniu tym pojawiała się następująca treść: „Wczoraj w nocy, Turcja wzięła odwet za ataki syryjskich rebeliantów, którzy wcześniej dokonali ostrzału tureckiej miejscowości nadgranicznej”. Ten news został wyemitowany w czwartek (4.10) o godz. 16.00 w wiadomościach Heute in Europa. 

Istotnym w tej sytuacji jest fakt, że obszar, z którego wystrzelono pociski, które spadły potem na terytorium Turcji nie jest pod pełną kontrolą syryjskich sił rządowych. To obszar Tell Abyad (Tel Abiad / Tel Abyad) w prowincji al-Raqqa niedaleko północnego miasta syryjskiego Aleppo. Rebelianci z Wolnej  Armii Syryjskiej są również w posiadaniu pocisków moździerzowych, co wielokrotnie demonstrowali na propagandowych filmach wideo.


Tekst został opublikowany w ramach w ramach programu analitycznego Syria 2012.

Na podst.

http://www.zdf.de/ZDFmediathek/beitrag/video/1745664/Tuerkei-uebt-Vergeltungsschlag-aus#/beitrag/video/1745664/Tuerkei-uebt-Vergeltungsschlag-aus ; http://www.zdf.de/ZDFmediathek/beitrag/video/1745802/heute-in-europa-vom-04102012

Czytany 16456 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04