czwartek, 09 sierpień 2012 08:29

Z rąk rebeliantów zginął znany syryjski reżyser Bassam Hussein

Oceń ten artykuł
(1 głos)

bassam-hussein  ECAG

Generalna Dyrekcja Kinematografii Syryjskiej Republiki Arabskiej poinformowała o zamordowaniu znanego syryjskiego reżysera Bassama Maheddina Husseina. Filmowiec został zabity przez grupę uzbrojonych napastników niedaleko swojego domu położonego w miejscowości Jdeidet Artouz niedaleko Damaszku. 

W oświadczeniu syryjskiej instytucji poinformowano, że Bassam Hussein, był autorem szeregu prac, których znakiem rozpoznawczym był humanizm i wiara w drugiego człowieka. Były to tematy wiodące filmów dokumentalnych i fabularnych Husseina nad, którymi pracował  od ukończenia studiów artystycznych do ostatnich dni życia.

Bassam Husejn pochodził z miasta Tartus. W 1955 roku otrzymał tytuł magistra kinematografii w Akademii Teatralnej i Kinematograficznej im. Krastio Sarafowa w Sofii. Od 1984 roku pracował dla Generalnego Zarządu Kinowego. Był Członkiem Syryjskiego Związku Artystów i członkiem Wyższej Rady na Rzecz Sponsoringu Sztuki, Literatury i Nauk Społecznych. Znany był z wielu filmów, które uzyskały dużą popularność w syryjskim społeczeństwie. Jego ostatni film „Echo Cywilizacji” rzucał światło na historię najważniejszych skarbów archeologicznych, jakie pozostały po 34 cywilizacjach, które przetoczyły się przez Syrię na przestrzeni tysiącleci.

Tekst został opublikowany w ramach w ramach programu analitycznego Syria 2012.
Źródło: http://www.jpnews-sy.com/ar/news.php?id=44245
Czytany 4868 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04