wtorek, 10 styczeń 2012 10:25

Wspólne modlitwy w stolicy Syrii

Oceń ten artykuł
(1 głos)

syria_msza_01  ECAG

Wczoraj 9 stycznia w kościele Męczenników Świętego Krzyża w Damaszku odbyły się wspólne modlitwy, prowadzone przez katolików, prawosławnych i muzułmanów. Msza, na której byli obecni liczni dziennikarze zagraniczni, miała charakter pogrzebowy. Żegnano na niej chłopca, które został zamordowany podczas niedawnych rozruchów.

 

Wydarzenie to miało wyjątkowy charakter z racji obecności najwyższych przedstawicieli najważniejszych religii, obecnych na terenie Syrii, w katolickiej świątyni. Podczas mszy głos zabrał arcybiskup kościoła grekokatolickiego Luka Al-Khouri, który w swoim przemówieniu podkreślił destrukcyjną rolę Stanów Zjednoczonych, w obecnych wydarzeniach. Krytyce poddał również ich sojuszników zarówno w Europie, jak i w pozostałych krajach arabskich. Podkreślił także, że Ci, którzy dążą syria_msza_02do obalenia obecnego porządku w Syrii nie mają nic wspólnego zarówno z wiarą w Jezusa, jak i wartościami, takimi jak humanitaryzm, demokracja, prawa człowiek i pozostałe wartości ogólnoludzkie.

syria_msza_03Głos zabrał również Wielki Mufti Syrii Ahmad Badr el-Din Hassoun (fot. po lewej), który w dość emocjonalnym, okraszonym licznymi brawami zebranych, przemówieniu podkreślał konieczność zachowania jedności w społeczeństwie syryjskim. Jego zdaniem konflikt, który ma miejsce na terenie Syrii, nie nic wspólnego z religią - ludzie wyznający jakąkolwiek wiarę nie strzelają do siebie. Wskazał również na podwójne standardy, które panują na Bliskim Wschodzie. Jako przykład podał postępowanie Ligi Arabskiej względem Palestyny. Wezwał również ONZ i Ligę Arabską do zmiany swoich postaw i ocen, gdyż te prowadzą nie tylko do zniszczenia religii, ale też pogarszają sytuację społeczną w samej Syrii. Jednocześnie wezwał do wspólnego dialogu wszystkich stron, który mógłby przynieść rozwiązanie obecnych problemów. Obecność tak wysokiego muzułmańskiego duchownego kościele chrześcijańskim była pierwszą od wielu lat.

Na zewnątrz kościoła trwał jednocześnie wiec poparcia dla obecnego rządu Syrii i prezydenta Baszara Al-Assada. Zgromadzeni, głównie młodzi ludzie, wznosili okrzyki poparcia dla Syrii. Demonstracja zgromadziła około 300 osób i była silnie zabezpieczana przez siły bezpieczeństwa.

syria_msza_04

W samym obecnie Damaszku panuje spokój. Miasto funkcjonuje normalnie, aczkolwiek daje się wyczuć lekkie napięcie. Ostatnio władze syryjskie zapowiedziały szereg reform, w tym zmianę konstytucji, która zapewni większy pluralizm polityczny. Na wczorajszym spotkaniu z dziennikarzami rzecznik syryjskiego MSZ Jihad Makdissi powiedział, że proces zmian jest obecnie aktywnej fazie realizacji, jednak gwarantem ich przeprowadzenia jest osoba prezydenta Assada. W nurt negocjacji zostały włączone również partie opozycyjne i częściowo opozycyjne, w tym Syryjska Partia Socjal-Nacjonalistyczna lub Komunistyczna Partia Syrii, a także inne legalne ugrupowania oraz organizacje religijne. Obecny system, zdaniem ekspertów ECAG, ma szansę na zmianę swojego oblicza w kierunku złagodzenia autorytaryzmu, pod warunkiem zachowania spokoju społecznego i uśmierzenia licznych ataków terrorystycznych. Obecnie rządząca Syrią partia Baas może nawet znaleźć się w mniejszości, jednak pod warunkiem zachowania władzy i wpływów przez klan Assadów.

Tekst powstał w ramach programu analitycznego Syria 2012.

Czytany 3386 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04