wtorek, 28 maj 2013 08:44

W Al-Kusajr zabito syryjską dziennikarkę

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Saleh_al-Abbas  ECAG

W okolicach miasta Al-Kusajr gdzie prowadzone są zakrojone na szeroką skale działania armii syryjskiej, wymierzone przeciwko rebeliantom, zginęła dziennikarka kanału telewizyjnego „Al-Ichbarija” – Saleh Yara Abbas. Żurnalistka zginęła od kuli snajpera podczas przemieszczania się samochodem z napisem „Press” w kierunku lotniska Al-Dabaa.  

Wcześniej Yara Abbas relacjonowała sytuację jaka panuje obecnie w Aleppo, została tam też raniona. 

Abbas była pierwszą syryjską dziennikarką, która razem z oddziałami armii rządowej przedostała się do położonego na wschodzie miasta Aleppo obszaru Salach-Ed-Din. Ostatni reportaż dziennikarki został wyemitowany w syryjskiej telewizji w niedzielę (26 maja). Opowiadała w nim o szczegółach wojskowej operacji w Al-Kusajr, w rezultacie, której usunięto rebeliantów z wielu budynków administracji państwowej. 

Reporterka otrzymywała wielokrotnie wiadomości w których grożono Jej śmiercią. Groźby miały mieć również podłoże religijne. Dokonano również cyberataku na stronę internetową dziennikarki. Wcześniej, w sierpniu 2012 r., Saleh Yara Abbas została uprowadzona przez syryjskich rebeliantów w samym Damaszku. Międzynarodowa akcja jej uwolnienia przyniosła wówczas skutek [1].  

Dzień przed śmiercią Yara Abbas na swoim koncie na facebooku komentując książkę marokańskiej pisarki Achlam Mustaganmi noszącą tytuł „W czarnym kolorze Ci do twarzy”, napisała: „To książka jakby o mnie, czuję w sobie męską siłę, czarny kolor również do mnie pasuje”

Tekst został opublikowany w ramach w ramach programu analitycznego Wojna w Syrii.
Na podst.: http://rus.ruvr.ru/2013_05_27/Snajper-ubil-sirijskuju-zhurnalistku-vistrelom-v-golovu-6103/

_________________________________
1. www.geopolityka.org/syria-2012/1661-uratowac-yare-saleh-al-abbas

Czytany 3370 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04