czwartek, 24 październik 2013 08:38

Uwolniono Libańczyków, więźniów Al-Kaidy w Syrii

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

uwoln  ECAG

Dziewięciu obywateli libańskich, przetrzymywanych w Syrii i dwóch Turków więzionych w Libanie zostało uwolnionych 19 października. Powrót do ojczyzny każdej z tych grup był fetowany na lotniskach w Bejrucie i Istambule.

Dziewięciu libańskich szyitów zostało uprowadzonych przez fundamentalistyczny Front Al-Nusra 17 miesięcy temu, w drodze powrotnej z pielgrzymki w Iranie. Dżihadyści domagali się od Hezbollachu (porwanych oskarżano o przynależność do tej organizacji) za ich uwolnienie okupu w wysokości 150 milionów USD.

W obliczu odmowy Hezbollahu, grupa „Zuwar al-Imam Rida” porwała dwa i pół miesiąca temu dwóch tureckich pilotów cywilnych w Libanie, i zażądała, by Turcja zainterweniowała w sprawie uwolnienia pielgrzymów.

Ostatecznie Libańczycy zostali uwolnieni w Azaz na północy Syrii, a potem przekazani do Eid al-Adha (w Turcji) niedługo później zakładnicy tureccy zostali wypuszczeni w Bejrucie.

W Turcji, premier Recep Tayyip Erdogan, który przybył na powitanie zakładników, publicznie pogratulował sobie pomyślnego wyniku operacji. R. Erdogan miał rzekomo nakazać szefowi tureckiej agencji wywiadu Hakanowi Fidanowi wysłanie do Syrii komandosów, by odbić libańskich zakładników. Wszystko to miało odbyć się bez jednego wystrzału i bez okupu. Zakładnicy mieli zostać rzekomo przetransportowani przez samolot wojskowy do Turcji, kiedy zakładnicy tureccy zostali zwolnieni.

W Libanie, zachodnia prasa również mówi o zwycięstwie i wspomina o uwolnieniu dużej liczby więzionych w Syrii.  Jednak nie podaje, kto wziął udział w wyzwoleniu ani w identyfikacji wyzwolonych, co spotkało się z krytyką ze strony oficjalnych władz syryjskich.

Dwóch zakładników wywiezionych przez katarskie samoloty zaprzeczyło jednak twierdzeniom tureckiego premiera. Dziennikarze Sieci Woltera postawili tezę, że Turcja nie zapłaciła okupu za zakładników zwłaszcza członkom Al-Kaidy, ale Katarowi. Katar nie jest już militarnie zaangażowany w Syrii, ale finansowo, na zasadach humanitarnych, współpracując w kwestii wymiany zakładników z  jedną z dwóch gałęzi Al-Kaidy w Syrii – Frontem Al-Nusra. 

Źródło: http://www.voltairenet.org/article180664.html

Czytany 2862 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04