wtorek, 24 lipiec 2012 11:37

Usprawiedliwić terror?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

lab

  ECAG

Groźba użycia broni chemicznej w razie interwencji zewnętrznej w Syrii wywołała oburzenie Zachodu i USA i nową falę krytyki rządu Al-Asada. Nie przeszkodziło to jednak w usprawiedliwieniu zamachu dokonanego przez rebeliantów w Damaszku.

"Użycie przez kogokolwiek broni chemicznej w Syrii to krok wyjątkowo nierozsądny" – ITAR-TASS cytuje oświadczenie Sekretarza Generalnego ONZ, Ban Ki-moona. Wielkie zaniepokojenie wyrazili też ministrowie spraw zagranicznych krajów Unii Europejskiej, min. szefa francuskiego MSZ Laurenta Fabiusa, który oświadczył, że rząd Syrii łamie umowy międzynarodowe, zatem sprawa wymaga "szczególnej kontroli" ze strony społeczności międzynarodowej.

Prezydent USA Barack Obama oświadczył, że użycie broni chemicznej przez Asada będzie "tragiczną pomyłką". "Nasze stanowisko jest w tej sprawie zupełnie jasne: użycie tej broni jest niedopuszczalne". USA będą współpracować ze wszystkimi swoimi partnerami i sojusznikami w monitorowaniu sytuacji i w wymianie informacji. Rzeczniczka Departamentu Stanu USA Victoria Nuland powtórzyła te same słowa, dodając że ostrzeżenie to dotyczy również syryjskiej opozycji.

Kolejny raz krytykując działania władz Syrii, USA ponownie całkowicie usprawiedliwiły poczynania rebeliantów. Komentując niedawny zamach terrorystyczny w Damaszku, w którym m.in. zginął minister obrony Syrii, rzeczniczka amerykańskiego departamentu stanu Victoria Nuland podkreśliła, że nie był on zaskoczeniem. "To bierze się stąd, że w Syrii są ludzie, którzy zetknęli się z potworną przemocą w stosunku do nich, ich rodzin, miast, sposobu życia, prawa głosu. Nic dziwnego, że stosują takie metody" - powiedziała.

Tradycyjnie już Waszyngton skrytykował też stanowisko Rosji i Chin za ich trzykrotne weto w sprawie rezolucji dotyczących Syrii. Nuland uznała, że jest ono "zupełnie niezrozumiałe".

Na podst.: ITAR-TAS, Interfax
Tekst został opublikowany w ramach w ramach programu analitycznego Syria 2012.
Czytany 3422 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04