czwartek, 01 marzec 2012 08:37

Turecka opozycja: rząd Erdogana lideruje realizacji projektu Większego Bliskiego Wschodu

Oceń ten artykuł
(1 głos)

ozbey


  ECAG

Wiceprzewodniczący tureckiej Partii Pracy Hasan Basri Ozbey stwierdził, „że aktualny rząd turecki, kierowany przez Recepa Tayyipa Erdoga, jest liderem realizacji projektu Większego Bliskiego Wschodu – amerykańskiego projektu, wprowadzanego w życie rękoma regionalnych marionetek Zachodu”.

Podczas wystąpienia w syryjskiej telewizji we wtorek (28.02. 2012), Ozbey skonstatował, że „Turcja nie posiada rządu od 10 lat, to znaczy od dojścia do władzy (pro islamskiej – przyp. red.) Partii Sprawiedliwości i Postępu, dodając, że nie był zdziwiony tym, że Turcja udziela schronienia terrorystom”.

Ozbey określił saudyjsko-katarskie kroki przeciwko Syrii, szczególnie nawoływanie do uzbrajania i finansowania grup zbrojnych, jako „wykonywanie amerykańskich rozkazów, realizowanie szatańskiego projektu, by podzielić region i rozpalić wrogość między jego mieszkańcami rękami uzbrojonych terrorystów”, dodał, że jest to niedopuszczalne.

Projekt „Większego Bliskiego Wschodu” został ogłoszony w 2004 roku. Zakłada przemodelowanie przestrzeni „od Marakeszu do Bangladeszu”, w kierunku utworzenia małych, pozbawionych podmiotowości oraz pogrążonych w chaosie minipaństw, znajdujących się pod pełną kontrolą USA. Poszczególne etapy realizacji tego projektu wyjawił m.in. generał Wesley Clark w wypowiedzi, którą przytaczaliśmy w ramach realizacji projektu Libia 2011, zaś pierwsze jego założenia opublikował w formie koncepcji The Greater Middle East Partnership,opublikował wydawany w Londynie arabski dziennik al-Hayat 13 lutego 2004 r. Wydarzenia tzw. Arabskiej Wiosny są elementem realizacji planu.

Tekst powstał w ramach w ramach programu analitycznego Syria 2012.
Źródło: http://www.sana.sy/eng/22/2012/02/29/403285.htm
Fot.: http://www.haberturk.com

Czytany 3061 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04