Wydrukuj tę stronę
czwartek, 07 listopad 2013 12:19

Turcja osamotniona w sprawie Syrii?

Oceń ten artykuł
(1 głos)

erdogan  ECAG

Dotychczasowi zwolennicy militarnej agresji wobec Syrii uświadomili sobie konieczność politycznego rozwiązania kryzysu syryjskiego – twierdzą niektórzy członkowie tureckiego parlamentu, wzywając rząd tureckiego premiera Recepa Tayyipa Erdogana do zaprzestania konfrontacyjnej polityki wobec swojego południowego sąsiada.

„Widziałem dokumenty wskazujące, że rząd Erdogana i turecka agencja wywiadowcza wciąż współpracują z grupami terrorystycznymi operującymi na terenie Syrii” – poinformował w niedzielę (3.11.) w rozmowie z agencją Fars członek Komisji Spraw Zagranicznych tureckiego parlamentu Refik Eryilmaz.

Parlamentarzysta zwrócił uwagę, że większość dotychczasowych zwolenników wojny w Syrii popiera obecnie formę pokojowego rozwiązania kryzysu. „Rząd Kataru zaoferował zapłacenie 20 mld USD na odbudowę syryjskiego państwa, gdy chciano go odsunąć od syryjskiego problemu, o czym również informowano, podczas spotkania w Iranie”.

„Kraje arabskie przejrzały politykę USA względem Syrii po wszystkich swoich zdradach” – powiedział R. Eryilmaz, dodając, że „rząd w Ankarze wielokrotnie otrzymywał ostrzeżenia, by zrewidować swoją syryjską politykę, ponieważ Turcja została w niej osamotniona”. Turcja jest powszechnie krytykowana za ingerencję w wewnętrzne sprawy sąsiedniej Syrii.

W lipcu br. jeden z seniorów tureckiej polityki skrytykował radykalnie posunięcia polityczne R. T. Erdogana wobec Syrii twierdząc, że jego podejście zachęca do wojny domowej w tym muzułmańskim kraju. „Polityka premiera Erdogana, prąca do zmiany rządu syryjskiego nie przyniesie żadnego rezultatu , ale tylko zaostrzy i tak krwawą wojnę domową w tym kraju” – powiedział wówczas agencji Fars zastępca szefa Partii Tureckiego Ruchu Narodowego Octay Uzturk. "Turcja sama nie jest w stanie kontrolować Syrii i zmienić panującego w tym kraju systemu" – dodał.

Przypomnijmy, że Turcja jest jednym z krajów, które wspierają bojowników operujących w Syrii. Ankara zapewnia szkolenie wojskowe dla walczących z syryjską armią bojówek. W ciągu ostatnich miesięcy tysiące Turków manifestowało na ulicach różnych miastach, aby zaprotestować m.in. przeciwko ingerencji ich rządu w kryzys w Syrii. Demonstranci, wykrzykując antyrządowe hasła, oskarżali rządzącą Turcją partię Sprawiedliwości i Rozwoju AKP o współudział w ludobójstwie, dokonującym się w Syrii.

Źródło: http://english.farsnews.com/newstext.aspx?nn=13920812000461

Czytany 6270 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04