×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 396

niedziela, 02 czerwiec 2013 15:07

Terroryzm u bram Europy

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

morzesrod  Info ECAG

Rada Bezpieczeństwa ONZ umieściła na czarnej liście organizacji terrorystycznych, syryjską grupę Jabhat al-Nusra, organizację walczącą z reżimem prezydenta Bashara al-Assada. Oficjalnie uznano ją także za część irackiej Al-Kaidy.

Wszyscy głosujący byli „za”. Biorąc pod uwagę, że wśród syryjskich rebeliantów przewagę mają właśnie islamscy fanatycy, decyzja ta może mieć decydujące znaczenie przy ewentualnym głosowaniu nad interwencją społeczności międzynarodowej w Syrii.

Al-Nusra jest jest jedną z najskuteczniej walczących sił z prezydentem Basharem al-Assadem, która blisko miesiąc temu wyraziła lojalność wobec Al-Kaidy i jej lidera Aymana al-Zawahiriego. Departament Stanu USA już w grudniu 2012 r. uznał ją za grupę terrorystyczną, po tym jak eksperci i analitycy dowiedli, że al-Nusra otrzymuje wsparcie od al-Kaidy i powiązanych z nią bojowników z sąsiedniego Iraku.

Natomiast w Europie, za punkt zwrotny w postrzeganiu części syryjskiej opozycji można uznać wypowiedź francuskiego ministra spraw zagranicznych, Laurenta Fabiusa. Fabius zaproponował w rozmowie z Le Monde, aby oficjalnie sklasyfikować grupę syryjskich rebeliantów – Front al-Nusra, jako „organizację terrorystyczną”. Mówiąc o tym chciał zwiększyć francuskie wsparcie dla „umiarkowanej opozycji” syryjskiej.

Podkreślił także, że chciałby unifikacji Syryjskiej Koalicji Narodowej. Pomogłoby to wzmocnić siły umiarkowanych ideologicznie opozycjonistów, które w stają się mniejszością. Słowa jego okazały się prorocze. Generał Salim Idriss z Wolnej Armii Syrii (FSA) poinformował kilka dni temu, że al-Nusra kontroluje w Syrii kluczowe tereny, związane z wydobyciem i dystrybucją ropy naftowej. Wojskowy jednocześnie zaapelował do „Zachodu” o pomoc w odzyskaniu tych roponośnych rejonów. Apelem tym wprawił wielu ekspertów i komentatorów w zakłopotanie gdyż do tej pory FSA współpracowała z al-Nusrą w walce z obecnymi władzami.

Syria nigdy nie zaliczała się do gigantów w produkcji ropy, ale ponad 300 tys. baryłek w czasie wojny jest ilością kluczową dla jej mieszkańców. Problem ten pośrednio dotyka także Unię Europejską, która opowiada się za złagodzeniem embarga na syryjską ropę. Wg ekspertów oraz dowództwa FSA do odzyskania wspomnianych terenów potrzeba 30 tys. dobrze uzbrojonego, regularnego wojska.

Jabhat al-Nusra jest szczególnie silna w okolicach miast Aleppo i Idlib. Jednak w ostatnim czasie swoje wpływy rozbudowała na tyle, że jej odziały znajdują się w odległości zaledwie kilkunastu kilometrów od wzgórz Golan, a tym samym dżihadyści znaleźli się wyjątkowo blisko państwa żydowskiego.

Chyba już nawet tzw. „amerykańskie jastrzębie”, nie mają wątpliwości, że po upadku Al-Assada w Syrii zacznie się inna wojna, bardziej okrutna, na tle religijnym i etnicznym. Już dochodzi do starć między oddziałami al-Nusry, a innymi rebeliantami. Reżimu al-Assada opiera się na sekcie alawitów, wywodzących swoje wyznanie z szyizmu. Jednak władze w Damaszku przez lata zapewniały opiekę także innym mniejszościom – chrześcijanom, szyitom, Kurdom i Czerkiesom. Wspomniane mniejszości już cierpią z powodu działalności radykalnych islamistów w Syrii.

2 miesiące temu bojownicy z Al-Nusry zaatakowali jedną z dzielnic miasta Aleppo. Znajdowało się tam ponad 300 chrześcijańskich rodzin. Muzułmańscy bojownicy dokonali brutalnych gwałtów na 13 kobietach. Gwałcono matki razem z córkami. Następnie podrzynano gardła. Ten sposób mordowania jest już w Syrii znakiem rozpoznawczym bojowników islamskich.

Komentarz:

Syria coraz bardziej zaczyna przypominać Afganistan z lat ’80, gdzie Stany Zjednoczone wspierały mudżahedinów walczących z armią radziecką, ale wrogo nastawionych do Zachodu. Tam też tworzyła się potęga Al-Kaidy. Różnica jednak jest zasadnicza, Afganistan jest daleko, Syria natomiast leży nad Morzem Śródziemnym, u bram Europy.

Oprac: Piotr Woźniak
Na podst.: stratfor.com, guardian.co.uk, france24.com, przeglad-tygodnik.pl, wprost.pl, aljazeera.com

Czytany 3902 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04