piątek, 27 grudzień 2013 11:50

Takfiryści uderzają w muzułmanów, chrześcijan, alawitów i druzów

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Gregor3  ECAG

„Syria przeżywa tragedię, która dotyczy praktycznie wszystkich jej mieszkańców” – stwierdził  patriarcha Antiochii Grzegorz III Laham, duchowy przywódca Kościoła Melchickiego greckokatolickiego. W wywiadzie dla libańskiego dziennika Al-Akhbar, duchowny powiedział, że kryzys w kraju spowodował, jak dotychczas, przesiedlenie 6 mln Syryjczyków, głównie muzułmanów i ponad 120 tys. ofiar, również głównie muzułmanów.

Zdaniem hierarchy „Zniszczeniu uległo prawie 500 meczetów i 60 kościołów, co oznacza, że ​​tragedia nie szczędzi nikogo i dotyczy wszystkich Syryjczyków”. Kontynuując G. Laham dodał: „Niektórzy takfiryści, rzucając się w wir walk, skompromitowali syryjską opozycję. Jasnym staje się, że ci ludzie, wyznawcy ideologii takfirystowskiej, mają na celowniku chrześcijan, alawitów, druzów i wszystkich tych, którzy nie pasują do ich wizji świata i prawa. Mają na celowniku wszystkich, a szczególnie ostatnio chrześcijan jako grupę najsłabszą. Widzieliśmy co się stało w Maaloula i Sadad. To pewne, że ludziom tym obca jest kultura syryjska, boją się ich sami muzułmanie”

„Nie jesteśmy po stronie konkretnego reżimu, jesteśmy zwolennikami Syrii jako państwa, jako ojczyzny dla wszystkich jej mieszkańców, którym zagwarantowane będzie życie w pokoju” – podkreślił duchowny. Mówiąc o swoich obawach o całkowite wypędzenie chrześcijan z Syrii, hierarcha podkreślił: „Z bożą pomocą przetrwamy i zostaniemy tutaj. Jeśli ktoś zakłada wypędzenie chrześcijan  z Syrii i Bliskiego Wschodu, będzie zawiedziony. My tutaj żyjemy od niepamiętnych czasów razem, jako Syryjczycy wszystkich wyznań. Jest to jedna z najważniejszych cech szczególnie Syrii, ale również na całym Bliskim Wschodzie”.

Kontynuując patriarcha stwierdził, że Bliski Wschód bez swoich chrześcijan nieuchronnie straci swoją tożsamość. „Mamy wspólną historię, powinna ona być połączona wspólną chrześcijańsko-muzułmańską determinacją, by zawsze stać jeden przy drugim. Nikt nie powinien być nazwany apostatą. Możemy tu pozostać, chcemy tu pozostać, musimy tu pozostać. Uważam, że to hasło powinno być uwzględnione przez wszystkich, w przesłaniu wigilijnym powiedziałem: Boże daj mi zjednoczony świat arabsko-islamski  a  zapewniam , że wszystkie moje dzieci tutaj pozostaną".

Źródło: http://english.al-akhbar.com/content/syrian-patriarch-takfiris-target-all-syrians

Czytany 2749 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04