piątek, 20 kwiecień 2012 13:40

Syryjskie święto niepodległości

Oceń ten artykuł
(1 głos)

dn_niep_syr


  ECAG

17 kwietnia Syryjska Republika Arabska obchodziła 66. rocznicę uzyskania niepodległości od francuskich kolonialistów. Syryjskie siły zbrojne uczciły Święto Niepodległości organizując parady wojskowe. Dzień ten jest jednym z najważniejszych świąt państwowych w Syrii.

Jak podała państwowa agencja informacyjna SANA: „to ważne święto zbiega się w tym roku z niezwykle ważnym okresem w życiu syryjskiego narodu, z okresem który ma otwierać nowy etap rozwoju kraju”. Zdaniem agencji w tym przełomowym momencie „Syryjczycy po raz kolejny potwierdzają swoje poświęcenie dla niepodległości i suwerenności, stawiając opór neokolonialnym planom imperializmu i syjonizmu, który z zaciekłością kontynuuje projekt podzielenia Bliskiego Wschodu”.

„Nowy Traktat Sykes-Picot [1] nie przejdzie! Wnukowie bohaterów minionych czasów takich jak Jusfa Al-Azma, Sułtan Pasza Al-Atrasza, szejk Salech Al-Ali i Ibrahim Chanau (syryjscy bohaterowie narodowi – przyp. tłum) znów muszą bronić ojczyzny przed zakusami obcych interwentów, próbujących siać niezgodę i wrogość w syryjskim społeczeństwie, mających nadzieje na splądrowanie kraju”. „Od 1946 roku do dziś Syria walczy o utrzymanie swojej niepodległości, nie ugina się pod zewnętrznymi naciskami, pozostaje wolnym i dumnym krajem, krajem ludzi odważnych, którym będzie na zawsze !” – napisano w oświadczeniu SANY.

W 1946 r. ostatnie wojskowe oddziały francuskie i brytyjskie opuściły Syrię. Ogłoszono wówczas powstanie niepodległej republiki syryjskiej, na czele której stanął Szukri al-Kuwatli.

Siły zbrojne Syryjskiej Republiki Arabskiej uczciły Święto Niepodległości organizując parady wojskowe na których żołnierze demonstrowali swoje umiejętności. Dzień niepodległości jest jednym z najważniejszych świąt państwowych w Syrii, stąd dla większości ludzi jest dniem wolnym od pracy. W przemówieniach do żołnierzy dowódcy, twierdzili „że niektóre regionalne i zachodnie kraje przy pomocy mediów wprowadzają w błąd opinię publiczną na świecie, dodatkowo wspierając, uzbrajając i finansując ugrupowania terrorystyczne działające na terenie Syrii, mając nadzieję na wprowadzenie swoich neokolonialnych planów w regionie”. Jednocześnie oświadczono, że „armia syryjska nie dopuści do realizacji tych zamiarów”. Żołnierze wszystkich rodzajów broni przysięgli, „że syryjska armia będzie zawsze gwarantem pokoju i ochrony obywateli tego kraju, ostoją spokoju na syryjskiej ziemi i wrogiem dla każdego kto ośmieli się zmusić Syrię, by padła na kolana”.

Przy okazji święta władze ogłosiły amnestię dla bojowników, którzy „dobrowolnie oddadzą broń i którzy nie splamili się krwią Syryjczyków”. Z tej oferty skorzystało koło 200 rebeliantów w mieście Hama. Od 12 kwietnia - czyli od daty wejścia w życie porozumienia o zawieszeniu broni- w całym kraju broń złożyło 800 osób.

Święto stało się kolejną okazją do demonstracji nie tyle siły, co umiejętności panowania nad sytuacją w objętym rebelią kraju. Nie ma wątpliwości, że ten pokaz, zwłaszcza w oczach Syryjczyków, odniósł sukces. Ukazywania jak największej liczby pozorów normalności stało się niezwykle istotnym elementem działania władz syryjskich w obecnych warunkach, w których państwo stało się przedmiotem ataku zarówno ze strony czynników wewnętrznych (zamachy), jak i zewnętrznych (finansowanych i wspieranych przez Zachód rebeliantów).

Tekst został opublikowany w ramach w ramach programu analitycznego Syria 2012.

Źródła:
http://sana.sy/rus/325/2012/04/17/413192.htm
http://www.newsru.com/world/18apr2012/syria.html
Paton, L. B. (1981). The Early History of Syria and Palestine.

_______________________________________
1 Umowa Sykes-Picot – tajne porozumienie pomiędzy rządami Wielkiej Brytanii i Francji z 16 maja 1916 odnoszące się do podziału Bliskiego Wschodu na strefy wpływów po zakończeniu I wojny światowej.

Czytany 3533 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04