środa, 07 listopad 2012 08:40

Syryjska opozycja zbrojna otrzymała w ciągu roku 40 mln USD

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

dollars  ECAG

Wg opublikowanego niedawno sprawozdania uzbrojeni syryjscy opozycjoniści otrzymali w ciągu roku (od października 2011 r. do października 2012 r.) z udokumentowanych źródeł od Zjednoczonych Emiratów Arabskich 5 mln USD, od Kataru – 15 mln USD i od Libii – 20,4 mln USD. Ogólna suma pomocy finansowej, którą otrzymała czołowa syryjska grupa opozycji zbrojnej tzw. Syryjska Rada Narodowa (SRN) od października 2011 r. (czyli daty swojego powstania) sięga kwoty 40,4  mln USD – podają arabskie media, cytując przedstawicieli SRN.

W sprawozdaniu pokazuje się, że z całej sumy 29,7 mln USD wykorzystano na „pomoc uchodźcom” i poparcie „rewolucyjnego ruchu” w Syrii. Reszta została przeznaczona na "wydatki administracyjne i komunikację." Pieniądze wysyłane były na dwa konta SRN w Katarze i Turcji.

SRN została utworzona w Stambule w październiku 2011 r. przez przedstawicieli syryjskiego oddziału Bractwa Muzułmańskiego, kilku opozycyjnych grup liberalnych i związanych z  mniejszościami narodowymi (Kurdów i Asyryjczyków), oraz szeregu „niezależnych dysydentów”. Zbrojnym skrzydłem SRN jest tzw. „Wolna Armia Syryjska”. Według przedstawiciel SRN reprezentuje ona 60% syryjskiej opozycji. W ostatnim czasie USA, popierające bezwarunkowo obalenie legalnego prezydenta Syrii, poddało ostrej krytyce kierownictwo SRN. Kilka dni temu amerykańska sekretarz stanu Hillary Clinton powiedziała, że ​​"SRN nie może być dłużej uważana za wiodącego lidera opozycji”. Według Clinton „SRN może być częścią wielkiej opozycyjnej struktury, która powinna zawierać również ludzi, którzy znajdują się wewnątrz Syrii (sic!), którzy mają prawo do głosowania, i których głosu należy wysłuchać”.

Oświadczenie H. Clinton pojawiło się równocześnie z ostatnim spotkaniem przedstawicieli syryjskich grup opozycyjnych, na których nie doszło do porozumienia w sprawie konieczności utworzenia "rządu syryjskiego na emigracji". Zdaniem niektórych obserwatorów taki plan przeciwnicy legalnych władz syryjskich mogą wprowadzić w życie podczas nadchodzącej konferencji syryjskiej opozycji zbrojnej w stolicy Kataru – Dosze.

Tekst został opublikowany w ramach w ramach programu analitycznego Syria 2012.
Źródło: http://ria.ru/arab_sy/20121102/908834718.html
Czytany 4052 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04