wtorek, 23 kwiecień 2013 09:35

Syryjska armia zaatakowała najemników z Arabii Saudyjskiej

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

syria  ECAG

Syryjska armia przeprowadziła z końcem tygodnia operację zbrojną wymierzoną w grupy rebelianckie niedaleko od tureckiej granicy, w okolicach Latakii – głównego portowego miasta Syrii. W wyniku operacji zginęły dziesiątki rebeliantów, wśród, których znajdowało się wielu najemników z Arabii Saudyjskiej i innych obywateli nie syryjskich.

Głównym terenem walk między oddziałami specjalnymi syryjskiej armii i najgroźniejszymi oddziałami rebeliantów, którzy trafili do Syrii przy wsparciu, jak się podejrzewa, tureckiego wywiadu były wsie Mrej, Bashura, Karura, Kasatil i Mazil. Rebelianci zostali dokładnie zidentyfikowani, co pozwoliło na precyzyjny atak w trudno dostępnym górzystym terenie. Źródła wojskowe podały nazwiska dowódców międzynarodowych grup najmników, którzy zginęli podczas operacji. Są to: Khaled Ghafqi, Khaled Samerai, Adham Majed, Sultan Harni, Faisal Al-Abdallah i Karim Khalidi z Arabii Saudyjskiej, Abu Alainain Shnodeh i Abdul Rahman Anzawi z Egiptu, oraz człowiek o pseudonimie Abu Khaled z Tunezji. Nazwiska tych osób przedstawionych jako „męczennicy” pojawiają się również na portalach społecznościowych, wykorzystywanych przez wahabitów.

Komentarz redakcyjny:

Warto zaznaczyć, że media elektroniczne państw zachodnich nie podały strat wśród rebeliantów. Nie podano również informacji o międzynarodowym składzie rebelianckich ugrupowań. Powoduje to powstawanie mylnych wyobrażeń o tym, że podczas kryzysu w Syrii, przez armię rządową zabijani są głównie cywile, a rebelianci to głównie Syryjczycy. Przemilczanie strat w szeregach rebelianckich i eksponowanie śmierci cywilów ma podnosić morale wahabickich najemników. Inną funkcją takiego doboru informacji jest nakierowywanie opinii publicznej na sympatię dla rebeliantów i antypatię dla sił rządowych.


Tekst został opublikowany w ramach w ramach programu analitycznego Wojna w Syrii.

Na podst:

1. https://www.facebook.com/video/video.php?v=422437241186508&saved
2. http://www.syrianews.cc/saa-operation-latakia-kills-scores-saudi-terrorists/?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+syrianews%2Fnews+%28SyriaNews%29

Czytany 3895 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04