niedziela, 25 listopad 2012 11:59

Syria przedstawiła ONZ listę 143 zabitych zagranicznych terrorystów

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

lista


ECAG

Syria przedstawiła Radzie Bezpieczeństwa ONZ listę 143 zagranicznych terrorystów, zabitych w czasie walk z siłami rządowymi. Damaszek liczy, na to, że posunięcie to zmusi Narody Zjednoczone do przyznania, że na terenie Syrii dokonywane są akty międzynarodowego terroryzmu.

Syryjski rząd przedstawił dowody wskazujące na to, że na terenie jego kraju, u boku rebeliantów, działania zbrojne prowadzili obywatele 19 różnych narodów. Bashar Dżafari, ambasador Syrii w ONZ przedstawił Radzie Bezpieczeństwa pismo zawierające listę najemników, posiadające charakter oficjalnego dokument, skierowanego do agendy ONZ, zajmującej się zwalczaniem międzynarodowego terroryzmu.

Obecnie Rada Bezpieczeństwa ONZ nie uznała Syrii jako kraju stawiającego czoła międzynarodowemu terroryzmowi, pomimo, że w ubiegłym miesiącu Syria dostarczyła poprzednią wersję listy, zawierającej 108 nazwisk. Nowe wyliczenie zawiera nazwiska obywateli z 19 krajów oskarżonych o wspieranie w Syrii terroryzmu, pochodzących z Afganistanu, Algierii, Azerbejdżanu, Czadu, Egiptu, Iraku, Jordanii, Kuwejtu, Libanu, Libii, Pakistanu, Palestyny, Kataru, Arabii Saudyjskiej, Sudanu, Tunezji, Turcji, Jemenu i Czeczenii. Z uwagi na fakt, że Czeczenia nie jest samodzielnym krajem, ale republiką Federacji Rosyjskiej, lista zawiera prawdopodobnie nazwiska obywateli rosyjskich. Dokument wymienia nazwiska osób, które zostały zidentyfikowane dzięki dokumentom znalezionych przy ich ciałach. Większość zabitych w Syrii najemników, pozostaje wciąż niezidentyfikowana.

Syryjczycy wielokrotnie podkreślali istnienie wśród rebeliantów sporej liczby zagranicznych najemników z Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej. Damaszek twierdzi, że najemnicy przenikają do Syrii przez Turcję. Syryjska telewizja państwowa wyemitowała w ciągu ostatnich miesięcy kilka raportów pokazując sukcesy armii, która zlikwidowała najemników powiązanych z Al-Kaidą z Egiptu, Libii, Pakistanu, Tunezji i Jemenu. 

W lipcu, holenderski dziennikarz, fotograf Jeroen Oerlemans i brytyjski fotograf John Cantlie zostali pojmani w Syrii, gdzie byli przez tydzień przetrzymywani przez rebeliantów jako zakładnicy. Twierdzili oni, że niektórzy z ich oprawców mówili po angielsku z rozpoznawalnym regionalnym akcentem brytyjskim, słyszanym w Birmingham czy Londynie. Pisaliśmy o tym w notatce z 30 lipca [1]. 

Fot. sxc.hu
Na podst.: http://rt.com/news/syria-un-foreign-mercenaries-310/
Tekst został opublikowany w ramach w ramach programu analitycznego Syria 2012.
____________________________________________
1 http://geopolityka.org/syria-2012/1621-dzihadysci-z-brytyjskim-akcentem
Czytany 6103 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04