piątek, 24 sierpień 2012 17:40

Syn legendarnego czeczeńskiego komendanta polowego Rusłana Gelayev 'a zginął w Syrii

Oceń ten artykuł
(1 głos)

gelayev

  ECAG

Rusłan Gelayev był wybitnym dowódcą czeczeńskiego ruchu separatystycznego przeciwko Rosji. Odgrywał w nim znaczącą rolę. Jego działalność wykraczała daleko poza granice Czeczenii, a nawet poza granice Federacji Rosyjskiej. Zginął w 2004 roku w trakcie spektakularnego "rajdu" swojego oddziału republice Dagestanu. Jego syn zginął w trakcie walk w Aleppo.

Black Angel, bo taki nosił pseudonim był wielokrotnie wcześniej ranny, także feralnego 28 lutego 2004 roku nie zginał od razu, wielokrotnie ranny w lewe ramie próbował nożem je sobie amputować, zmarł z wykrwawienia. Do dziś rodzina nie widziała ciała i nie mogła przeprowadzić pochówku, ma to związek z tym, że Gelayev został wpisany na listę wrogów Rosji jako regularny terrorysta.

Rustam był jego najstarszym synem. Urodził się w 1988 w Omsku. Większość dorosłego życia spędził poza Czeczenią. Najpierw przeniósł się do Belgii, a następnie do Egiptu, aby studiować islam. W maju 2012 r. pojawił się w Syrii, gdzie walczył po stronie rebeliantów w międzynarodowym oddziale bojowników. Zginął podczas walk o Aleppo między 11 a 13 sierpnia. Pogrzeb odbył się 17 sierpnia już na terenie Czeczenii.

Informacje potwierdził, co ciekawe, rosyjski Kommiersant. Rosyjska gazeta, powołując się na krewnych Rustama, napisała jednak, że zginał w drodze z Syrii, gdzie rzekomo studiował, do Turcji. Informacja ta potwierdza jedynie już dawno postawioną tezę, że Syria zmierza w kierunku wojny bałkańskiej i staje się poligonem dla ekstremistów z całego świata.

Tekst został opublikowany w ramach w ramach programu analitycznego Syria 2012.
Na podst. newsland.ru, Rosbalt, Kommiersant
Fot. http://salam-online.com
Czytany 3900 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04