środa, 18 wrzesień 2013 08:52

Świat powinien naciskać na Izrael, by zniszczył własne zapasy broni masowej zagłady

Oceń ten artykuł
(5 głosów)

F.Mekdad  ECAG

Wiceminister spraw zagranicznych Syrii Faisal Mekdad, wezwał społeczność międzynarodową do wywarcia presji na Izrael, aby zniszczył swoje zapasy broni masowego rażenia – poinformowała irańska telewizja Press TV. F. Mekdad przekazał tę informację podczas wtorkowego wywiadu udzielonego tej stacji. 

Wiceszef syryjskiego MSZ podkreślił, że Damaszek będzie zdecydowanie reagować na jakiekolwiek akty izraelskiej agresji przeciwko Syrii, ale nie użyje broni chemicznej wobec „reżimu w Tel-Awiwie”. F. Mekdad powiedział również, że Damaszek przyjmuje rosyjską inicjatywę objęcia syryjskiego arsenału broni chemicznej kontrolą międzynarodową. To posunięcie miało udaremnić amerykańskie wysiłki, zmierzające do militarnego zaatakowania Syrii.

W wywiadzie syryjski minister oskarżył również sąsiednią Turcję o podsycanie napięć w regionie Bliskiego Wschodu, które służyć mają interesom Izraela i Stanów Zjednoczonych.

Retoryka wojenna przeciwko Syrii nasiliła się po amerykańskich oskarżeniach rządu Bashara al-Assada o przeprowadzanie ataku chemicznego 21 sierpnia na twierdze bojowników na przedmieściach Damaszku. Damaszek stanowczo odrzuca te oskarżenia, twierdząc że atak został przeprowadzony przez samych rebeliantów jako „operacja fałszywej flagi”.

10 września minister spraw zagranicznych Syrii Walid al-Muallem powiedział, że Syria jest gotowa do wdrożenia rosyjskiej propozycji oddania arsenału broni chemicznej pod kontrolę międzynarodową.

Rosyjski rząd zaproponował inicjatywę podczas spotkania ministra spraw zagranicznych Rosji Siergieja Ławrowa i Walida Muallema 9 września w Moskwie.

„Chcemy, przyłączyć się do Konwencji o zakazie broni chemicznej. Jesteśmy gotowi przestrzegać naszych obowiązków zgodnie z tą konwencją, w tym dostarczyć wszelkich informacji o tej broni" – podkreślił W. Muallem.

Źródło: http://www.presstv.ir/detail/2013/09/17/324546/israel-should-be-forced-to-destroy-wmd/
Fot. en.alalam.ir

Czytany 3341 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04