sobota, 15 czerwiec 2013 04:10

Spotkanie z arcybiskupem greckokatolickim Musą

Oceń ten artykuł
(1 głos)

arcMusa  ECAG

Arcybiskup Musa przywitał delegację ECAG w imieniu syryjskich grekokatolików. Duchowny przypomniał historie wspólnego zamieszkiwania Syrii przez przedstawicieli wszystkich wielkich religii monoteistycznych.

Istota myśli patriarchy przekraczała myślenie stricte religijne i stanowiła o tym, że naród syryjski jest jeden i niepodzielny. Wszyscy są syryjskimi obywatelami bez względu na wyznanie i przynależność do religijnych instytucji – powiedział Musa. – W samym tylko Damaszku znajduje się 14 greckokatolickich świątyń. Prowadzone są również chrześcijańskie wyższe uczelnie, i poszczególne wydziały. Na podkreślenie tego faktu patriarcha przypomniał, że po drugiej stronie ulicy, na której znajduje się kościół (miejsce naszego spotkania z duchownym) znajduje się żydowska świątynia.

Problem obecnego kryzysu zdecydowanie przekracza religijne ramy, zdaniem arcybiskupa. Ofiarami, są przedstawiciele wszystkich wyznań, zarówno chrześcijanie, jak i muzułmanie wszelkich odłamów. Prócz ofiar śmiertelnych, ten fakt podkreślają również statystyki emigracji zarówno wewnętrznej i jak i zewnętrznej. Mimo, że zabity podczas zamachu w lipcu 2012 r. wiceminister obrony Dawoud Rajih był prawosławnym chrześcijaninem, to przed grupami zbrojnymi uciekają przedstawiciele wszystkich wyznań. Arcybiskup przypomniał, że tylko 10% ubiegających się o wizy wyjazdowe to chrześcijanie. Podkreślił, że nie chce różnicować ofiar ze względu na religijne pochodzenie, choć chciał przypomnieć światu o przemilczanych mordach na chrześcijanach w niedawno odbitym strategicznym mieście Al-Kusajr.

Arcybiskup Musa odniósł się również do mowy nienawiści uprawianej przez wahhabickich duchownych, jak Jusuf Al-Karadawi, podkreślając, ze jego wezwania i fatwy nie reprezentują islamu i nie mają nic wspólnego z świętym Koranem. Odnośnie opisania syryjskich problemów wewnętrznych i wykorzystujących je zewnętrznych ośrodków siły, patriarcha użył metafory o rannej nieruszającej się myszy i chcących jej pomóc wygłodniałych kotach.

Czytany 9919 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04