sobota, 14 lipiec 2012 11:42

Rosyjska broń dla Syrii - obłudna reakcja USA

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

helicopter360  ECAG

Rosja ogłosiła w środę, że wywiąże się z umowy na dostarczanie systemów obrony powietrznej do Syrii i nie planuje nakładania embarga na broń dla Damaszku – mimo rosnącej presji ze strony Zachodu. Informacja ta pojawiła się we wrażliwym momencie dla syryjskiego kryzysu, ponieważ ONZ zmieniła klasyfikację nazewnictwa z „konfliktu” na „wojnę domową”.

Dyrektor współpracy technicznej dla rosyjskiej armii Wiaczesław Dzirkaln, przemawiając na pokazach lotniczych Farnborough Airshow pod Londynem, potwierdził, że systemy obrony przeciwlotniczej już dostarczono: "Rosja ma obowiązki wobec Syrii dotyczących starych kontraktów - kontraktów, które zostały podpisane w 2008 roku i później podążały za nowymi systemami obrony powietrznej. Dlatego nie sposób mówić o nas byśmy nakładali embarga na Syrię na technologiczną broń wojskową".

Dzirkaln potwierdził również, że Rosja była w trakcie realizacji kontraktu na dostarczenie trzech helikopterów bojowych do Syrii, ale zasugerował, że helikoptery "miały charakter wyłącznie obronny". W związku z tym, w zeszłym miesiącu, Rosja wysłała statek towarowy, którego zadaniem był transport helikopterów do Syrii. Jednak załogę statku zmuszono do odwrotu, po tym jak misja została zdemaskowana przez Departament Stanu USA.

Rosyjski komunikat wywołał nowy kryzys dyplomatyczny. Sekretarz Stanu USA Hillary Clinton stwierdziła, że dostawa systemów obrony przeciwlotniczej wpłynie "dramatycznie na eskalacje konfliktu”. Amerykańska sekretarz stanu jednocześnie niewspomniała odnieść się do kwestii nieskrywanego już uzbrajania przez państwa zachodnie (na czele z USA) coraz bardziej radykalnych rebeliantów. 

Kofi Annan, wysłannik ONZ do spraw Syrii, poprosił rządy, by te zaprzestały transferów broni do Syrii, aby zapobiec dalszej eskalacji kryzysu. Jednak wydaje się, że prośby te w odniesieniu do partykularnych interesów USA i Rosji, są marginalne i nie osiągnął efektów.

Tekst został opublikowany w ramach w ramach programu analitycznego Syria 2012.
Na podst.: http://www.securitydefenceagenda.org
Fot.: securitydefenceagenda.org

Czytany 4614 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04