czwartek, 09 maj 2013 09:22

Rosja potępia Izrael za bombardowania Syrii

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

bnetnyahu  ECAG

Premier Izraela Benjamin Netanjahu, w czasie swojej wizyty w Szanghaju, otrzymał od rosyjskiego prezydenta ostrą reprymendę. W. Putin ostrzegł B. Netanjahu, że Rosja nie zamierza tolerować dalszych izraelskich ataków na Damaszek i będzie reagować. 

Rosyjski prezydent nie powiedział w jaki sposób ale ogłosił, że nakazał przyspieszyć dostawy zaawansowanej broni do Syrii. Izraelskie źródło wojskowe Debka File ujawniło, że rosyjski przywódca miał na myśli system S-300  i rakiety zdolne do przenoszenia głowic jądrowych 9K720 Iskander (SS-26 Stone zgodnie z klasyfikacją NATO), które są w stanie trafić dokładnie w cel o promieniu 5–7 metrów z odległości 280 km. W rozmowie telefonicznej z B. Netanjahu rosyjski lider doradził, aby izraelski premier o tym pamiętał i miał to na uwadze.

Syryjska grupa wojsk obrony przeciwlotniczej przeszła w Rosji szkolenie w zakresie obsługi systemów S-300, które mogą wejść w zakres syryjskiego uzbrojenia jak tylko zostaną do Syrii dostarczone. Rosyjscy eksperci mieliby monitorować ich instalowanie i gotowość do pracy. To odpowiedź Moskwy nie tylko na izraelskie naloty na Syrię, ale i na oczekiwaną decyzję administracji Baracka Obamy o wysyłaniu zaawansowanej broni dla syryjskich rebeliantów.

Służby specjalne w Moskwie i na Bliskim Wschodzie przyjmują za pewnik, że do momentu gdy Waszyngton publicznie potwierdzi swoją decyzję niektóre frakcje rebelianckie będą już w posiadaniu nowej amerykańskiej broni. Kwestię przekazywania broni rebeliantom opracowuje już senacka komisja ds. stosunków międzynarodowych na czele z jej przewodniczącym Bobem Menendezem. Jest to jednak tylko formalność ponieważ proceder uzbrajania i szkolenia rebeliantów przez Amerykanów trwa od wielu miesięcy – co również przyznaje Debkafile.

Tymczasem wiadomość W. Putina dla B. Netanyahu została przekazana tak, by dotrzeć do szerszego audytorium niż tylko Jerozolima. Miała dotrzeć również do Baracka Obamy w Waszyngtonie i prezydenta Xi Jinping w Pekinie – w przeddzień rozmów B. Netanjahu z chińskim liderem.

Tekst został opublikowany w ramach w ramach programu analitycznego Wojna w Syrii.
Źródło: http://3mv.ru/publ/rossija_ne_poterpit_dalnejshikh_izrailskikh_napadenij_na_damask/1-1-0-15920
Fot. www.thedailysheeple.com
Czytany 3532 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04