środa, 25 kwiecień 2012 14:42

"Przyjaciele Syrii" nie będą obserwatorami ONZ

Oceń ten artykuł
(1 głos)

stop


  ECAG

Syria do tej pory odrzuciła możliwość wjazdu co najmniej jednego obserwatora ONZ – poinformował chorwacki portal poświęcony geopolityce advance.hr. Syryjskie władze potwierdziły, że nie będą przyjmować przedstawicieli krajów, które są członkami grupy tzw. „Przyjaciół Syrii”.

Oczywistym wydaje się fakt, że władze w Damaszku są sceptycznie nastawione do każdego, kto pochodzi z państw znajdujących się w szeregach koalicji tzw. „Przyjaciół Syrii” - szczególnie po niedawnym szczycie w Stambule, na którym niektórzy przedstawiciele tej grupy otwarcie mówili i nawoływali do uzbrajania powstańców, a nawet o interwencji zbrojnej bez mandatu Rady Bezpieczeństwa ONZ. Z drugiej strony Federacja Rosyjska przyznała, że wyśle znaczną liczbę swoich obywateli w ramach misji ONZ. Tę informację oficjalnie potwierdziło rosyjskie MSZ [1].

Grupa tzw. „Przyjaciół Syrii”  to koalicja 14 krajów, wśród których pojawiają się radykalne postulaty, w tym obalenia prezydenta Bashara al-Asada, uzbrojenia syryjskich rebeliantów a nawet podjęcia interwencji wojskowej przeciwko Syrii. Do najważniejszych państw tej grupy najważniejsze to: USA, Wielka Brytania, Francja, Arabia Saudyjska, Turcja i Katar. Przedstawiciele tych państw dążą nie tylko do siłowego rozwiązania sytuacji w w tym bliskowschodnim kraju. Ich służby specjalne aktywnie wspierają siły rebelianckie dostawami broni i pieniędzy, jeszcze bardziej przyczyniając się w efekcie do wzrostu liczby ofiar w trwającym tam konflikcie. 

Tekst został opublikowany w ramach w ramach programu analitycznego Syria 2012.

fot. sxc.hu

Źródło: http://www.advance.hr/vijesti/sirija-u-kontroli-nad-un-misijom-necemo-dopustiti-nijednog-promatraca-koji-je-drzavljanin-neke-od-clanica-prijatelja-sirije/
1 http://www.advance.hr/vijesti/rusko-ministarstvo-vanjskih-poslova-potvrdilo-rusija-ce-imati-znatan-broj-predstavnika-u-un-ovoj-promatrackoj-misiji-unutar-sirije/

Czytany 3427 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04