czwartek, 24 czerwiec 2010 20:04

Siergiej Markow: Wojna w Południowej Osetii wzmocniła wizerunek Rosji na świecie

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

ECAG

W wywiadzie dla radia „Komsomolska Prawda”, dyrektor Instytutu Badań Politycznych w Moskwie Siergiej Markow skomentował ostatni ranking magazynu “Foreign Policy” i amerykańskiej organizacji Fund for Peace, dotyczący poziomu stabilności państw.

 

„Rosja znacząco wzmocniła swój wizerunek, jako poważnego kraju gotowego do politycznych działań, po wojnie w Osetii, i po tym jak świat uznał, że racja w tej wojnie leżała po stronie Rosji. To wydaje mi się czynnikiem decydującym.”- powiedział Markow.

Ekspert zaznaczył, że na stosunek do rosyjskiego państwa wpłynęła: „zdolność do przeciwstawiania się agresji, przeciwko sojusznikowi, który znajduje się pod ochroną Federacji Rosyjskiej, w tym konkretnym przypadku chodziło o Osetię Południową. Słuszność takiej postawy potwierdziło sprawozdanie Unii Europejskiej”.

Podsumowując refleksję ekspert stwierdził: „Przypuszczam, że ranking odzwierciedla rzeczywistą sytuację. Oddaje mianowicie poziom efektywności polityki Putina i Miedwiediewa, wzmocnienie skuteczności kierowania państwem po chaosie lat 90-tych. Raport obrazuje, że Putin i Miedwiediew są silnymi politykami, którzy prowadzą Rosję we właściwym kierunku. Ten wizerunek jest przedstawiany, przez rozmaite środki masowego przekazu, co przekłada się na stanowiska ekspertów, którzy de facto wystawiają na jego podstawie swoje oceny.”

Warto przypomnieć, że w rankingu Federacja Rosyjska zajmuje 80. miejsce, co oznacza przesunięcie w górę o 9 punktów. Polska na 177 krajów została sklasyfikowana na 142 pozycji. Indeks tzw. państw upadłych znajduje się TUTAJ.

Czytany 5058 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04

Przeczytaj teksty o podobnej tematyce.