czwartek, 01 październik 2009 11:44

Rosja bez prawa głosu?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

ECAG/RIA Novosti

Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy (PACE) w czwartek głoswała nad wnioskiem Gruzji wnoszącym o pozbawienie Rosji prawa głosu w związku z ostatnim konfliktem w Osetii Południowej. Delegacji gruzińscy złożyli wniosek o pozbawienie Rosji prawa głosu w związku z uznaniem niepodległości Abchazji Osetii Południowej. Pod wnioskiem podpisało się 72 z 642 deputowanych do Zgromadzenia.

Komisja obserwacyjna Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy oficjalnie otrzymała wniosek do dyskusji im głosowania dzisiaj rano o godz. 8.00. Aby wniosek przeszedł wymagane jest poparcie zwykłej większości obecnych na sali obrad. W czwartek donoszono, że komisja obserwacyjna PACE zarekomendowała Zgromadzeniu odrzucenie wniosku.

Stojący na czele rosyjskiej delegacji Konstantin Kosaczew powiedział, że wynik głosowania jest nieprzewidywalny. Rosyjska delegacja nie będzie brała udziału w dyskusji.

Ostatniej jesieni Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy przyjęło rezolucję wzywającą Rosję do cofnięcia uznania dla Abchazji i Osetii Południowej, jednakże wówczas prezydent Dmitrij Miedwiediew stwierdził że decyzja rosyjska jest „nieodwracalna".

Opublikowany w środę 30 września niezależny raport specjalnej komisji Unii Europejskiej stwierdził, że wojna pomiędzy Rosją i Gruzją, która wybuchła w sierpniu 2008 r., została wywołana przez nieusprawiedliwiony gruziński atak wojskowy na Osetię Południową.

W głosowaniu ok. godz. 12.00 w południe deputowani Zgromadzenia odrzucili gruziński wniosek.

Czytany 6185 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04