środa, 16 grudzień 2009 11:59

Republika Nauru uznała Osetię Południową i Abchazję

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
ECAG-Kaukaz/ITAR-TASS/Kommiersant Republika Nauru - uznawana za najmniejsze państwo świata, dzisiaj w godzinach rannych uznała niepodległość Osetii Południowej.
Informację o tym wydarzeniu przekazała agencja ITAR-TASS, powołując się na oświadczenie prezydenta gruzińskiej republiki Eduarda Kojkoty. Także dzisiaj dyplomaci Nauru podpisali porozumienie o nawiązaniu stosunków dyplomatycznych z Abchazją. Prezydent Kojkoty oświadczył, że porozumienie zostało podpisane dzisiaj w godzinach rannych. Dodał również, że niebawem należy się spodziewać uznania Osetii Południowej przez następne dziesięć państw.

Wcześniej rosyjski dziennik Kommiersant informował, że ceną za uznanie Osetii Południowej jest kwota 50 mln USD, które mikronezyjskie państwo zamierza przeznaczyć na rozwiązanie najpilniejszych problemów społecznych. Niedawno też Nauru, w ten sam sposób za pomoc finansową, uznała Tajwan, rezygnując tym samym ze swoich relacji z Chinami.

Nauru jest czwartym państwem, po Rosji, Nikaragui i Wenezueli, które uznało istnienie nowych republik na Kaukazie. Do tej pory nie zakończyła się procedura uznawalności w Ekwadorze, którego prezydent Rafael Correa w październiku ubiegłego roku, podczas wizyty w Moskwie, wyraził oficjalnie wolę uznania Osetii Południowej i Abchazji. Na Białorusi nadal toczy się debata nad tą kwestią.
Czytany 5527 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04