wtorek, 06 lipiec 2010 13:21

Putin wezwał Gruzję do dialogu z Osetią Płd. i Abchazją

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

ECAG na podst. Osinform/Interfax

W poniedziałek w Moskwie premier Rosji Władimir Putin wezwał gruzińskie władze do dialogu z Abchazją i Osetią Południową i do powstrzymania się o ubiegania się pomoc do sił trzecich w kwestii rozwiązania sporu te terytoria.


„Nie ma potrzeba szukania rozwiązań na stronie” - powiedział Putin w poniedziałek w Moskwie w odpowiedzi na prośbę gruzińskich dziennikarzy o komentarz w sprawie oświadczenia sekretarz stanu Hillary Clinton o tym, że Waszyngton będzie dążył do „deokupacji” terytorium Gruzji.

„Musimy prowadzić dialog, nie powołując się na strony trzecie” - podkreślił rosyjski premier. Władimir Putin wygłosił to oświadczenie podczas wizyty w muzeum Wielkiej Wojny Ojczyźnianej w Parku Zwycięstwa w Moskwie, gdzie oglądał projekty pomnika Memoriał Chwały ma stanąć w rosyjskiej stolicy. Pierwowzór znajdował się w Kutaisi i został zburzony na polecenie gruzińskich władz w grudniu zeszłego roku, co odbiło się szerokim echem protestów w samej Rosji.

Putin podkreślił, że „nie unika odpowiedzi na pytanie”. „Ktoś uważa, że jest ono (terytorium) okupowanym, a ktoś, że jest ono wyzwolone. Jest to przedmiot dialogu między narodami Gruzji i Osetii Południowej. Trzeba prowadzić ten dialog nie powołując się na strony trzecie. My tej wojny nie rozpoczęliśmy, odpowiedzialność leży po stronie, która rozpoczęła tę wojnę” – oświadczył szef rosyjskiego rządu.

Wezwał też rząd gruziński by „nabrał męstwa i znalazł drogę do serc ludzi, których ranił”. „Trzeba się dogadywać” – powiedział Putin.

Podkreślił, że „Rosja, jak i inni członkowie społeczności międzynarodowej, może tu tylko wystąpić jako gwarant”.

Czytany 6099 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04