piątek, 18 czerwiec 2010 14:42

Jewgienij Primakow o Micheilu Saakaszwilim

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

ECAG

Były rosyjski premier Jewgienij Primakow w opublikowanym 15 czerwca br. wywiadzie dla francuskiego dziennika „Le Monde” stwierdził, że prezydent Micheil Saakaschwili na własne życzenie wykluczył uczestnictwo Gruzji w negocjacjach na temat statusu Osetii Południowej i Abchazji.

„Saakaszwili rozpoczął działania wojenne przeciwko naszym siłom pokojowym, 12 sierpnia ogłosił wystąpienie ze struktur Wspólnoty Niepodległych Państw”. Primakow przypomniał, również, że: „(...) szósty punkt planu pokojowego autorstwa Nikolasa Sarkozy’ego, uzgodnionego z Dmitrijem Miedwiediewem, dopuszczał, że nad statusem Osetii i Abchazji należy jeszcze rozmawiać. To oznaczało, więc możliwość negocjacji. Pan Saakaszwili swoją ręką wykreślił ten punkt”.

Primakow porównał, również sytuację w Gruzji w kontekście ostatnich wyborów, z sytuacją na Ukrainie po wyborze na urząd prezydenta Wiktora Janukowycza. O ile w przypadku tej ostatniej, widać wyraźnie triumf sił dążących do poprawy stosunków z Rosją, o tyle w przypadku Gruzji, siły nastawione na konfrontację wciąż są bardzo mocne. „Wynika to również, z braku konsolidacji środowisk opozycyjnych” — podkreślił Primakow.

Czytany 5637 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04