×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 396

sobota, 23 październik 2010 12:38

Wzmocnienie Unii Europejskiej w Naddniestrzu?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

ECAG

Parlament Europejski przyjął 21 października rezolucję oceniającą stan relacji Brukseli z Mołdawią. Znajduje się w niej wyraźny postulat wzmocnienia roli instytucji europejskich w rozwiązaniu konfliktu o Naddniestrzańską Republikę Mołdawską. Kiszyniów pochwalony został za dostosowanie się do apelu Wysokiego Komisarza ds. Zagranicznych Catherine Ashton, która nawoływała w maju do intensywniejszych poszukiwań pokojowego rozwiązania sporu z Tyraspolem.

Parlament Europejski poparł integralność terytorialną Mołdawii, jednocześnie sugerując powrót do rozmów w formacie 5+2 (Mołdawia, NRM, Ukraina. Rosja, OBWE plus UE i USA w charakterze obserwatorów) i zaangażowanie Unii we współpracę na poziomie społeczności lokalnych. Parlamentarzyści wyrazili też nadzieję, że zrealizowana zostanie inicjatywa merseburska prezydenta Dmitrija Miedwiediewa i kanclerz Angeli Merkel, która zakłada powołanie Rady ds. Bezpieczeństwa UE-Federacja Rosyjska. To właśnie ona mogłaby, ich zdaniem, stanowić forum dialogu w sprawach takich, jak konflikt naddniestrzański.

Mołdawskie władze uzyskały pozytywną ocenę PE w przededniu mających się odbyć 28 listopada wyborów parlamentarnych w tych kraju. Przebieg kampanii i wyniki mogą mieć znaczący wpływ na sytuację w Tyraspolu.

Czytany 7840 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04