piątek, 02 lipiec 2010 06:43

Naddniestrze gotowe zaakceptować wszelkie konwencje ONZ

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

ECAG na podst. Osinform

Władze Naddniestrza wyraziły gotowość do zaakceptowania wszelkich ONZ`towskich konwencji, ustanawiających prawo międzynarodowe w najważniejszych obszarach. Specjalna rezolucja uchwalona została we wtorek w Tyraspolu, przy okazji obrad dotyczących „ONZ i jego roli we współczesnym systemie stosunków międzynarodowych”.

 

Debata okrągłego stołu naddniestrzańskich dyplomatów i ekspertów dotyczyła roli Organizacji Narodów Zjednoczonych w kontekście 65 rocznicy Wielkiej Wojny Ojczyźnianej i II wojny światowej. Dyrektor Instytutu Historii PSU Ilya Galinsky podkreślił, że decyzja ta stoi w pewnej sprzeczności z zasadami samostanowienia, integralności terytorialnej, oraz dotyczącymi interwencji Narodów Zjednoczonych. Historyk dodał jednak, że wszystkie te zasady pozostają jednak kwestią interpretacji, co prowadzi do stosowania podwójnych standardów.

Naddniestrzański szef dyplomacji, Vladimir Jastrjevczak, powiedział, że Naddniestrze, Południowa Osetia i Abchazja powinny rozwijać swoją współpracę w ramach programów rozwojowych ONZ i UNICEF. Jak zauważył jednak minister – kooperacja taka wykorzystywana jest często jako element reintegracyjny, jak ma to miejsce w przypadku Mołdowy.

Czytany 6882 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04