czwartek, 29 październik 2009 13:01

"Turcja oficjalnie handluje z Abchazją"

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Osinform/RIA Novosti

Takie słowa padły z ust ambasadora tureckiego w Moskwie Khalila Akinci, w wywiadzie, jakiego udzielił dzisiaj dziennikowi „Niezawisimaja Gazieta". Dyplomata, przy okazji, potępił postępowanie Gruzinów z tureckim tankowcem  Buket, który został zatrzymany w sierpniu tego roku na otwartych wodach Morza Czarnego. Przypominamy, że wówczas strona abchaska zdecydowała się złożyć skargę do Międzynarodowego Trybunału Prawa Morza (ITLOS) z oskarżeniem Gruzji o stosowanie aktów piractwa.
Ambasador dodał, że rozmowy z Gruzją na temat bezpieczeństwa handlu w tym rejonie nadal trwają.  „Cały czas utrzymujemy kontakt ze stroną gruzińską. Oczywiście, źle się stało, że nasz statek został zatrzymany. Nasze kontakty handlowe z Abchazją nie mają wymiaru politycznego. Mam nadzieję, że tego rodzaju incydent więcej się nie powtórzy" - podkreślił dyplomata.

Jednocześnie podkreślił przedstawiciel rządu tureckiego w Rosji podniósł, że jego kraj stoi na stanowisku respektowania integralności terytorialnej Gruzji.  „To dotyczy wszystkich krajów regionu nie włączając Azerbejdżanu" - podkreślił. Ambasador dodał, że w Turcji zamieszkuje wielu obywateli pochodzenia abchaskiego, którzy utrzymują kontakt z rodzinnym krajem, jednakże, nie uważa, by uznanie niepodległości Abchazji nastąpiło niebawem.
Czytany 7376 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04