niedziela, 08 sierpień 2010 02:00

Leonid Swiridow: Miedwiediew w Abchazji

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

alt Leonid Swiridow

Dzisiaj przypada rocznica wybuchu wojny Gruzji z Rosją, która rozpoczęła się w 2008 roku. Także dzisiaj prezydent Rosji, Dimitrij Miedwiediew odwiedził Abchazję. Wizyta Miedwiediewa nie była zapowiadana - podkreślają media.

 
Podczas spotkania z prezydentem Abchazji Miedwiediew zapewnił, że Rosja będzie rozwijała relacje z Abchazją, szczególnie w sferze gospodarki i bezpieczeństwa.

Miedwiediew odniósł się także do wydarzeń sprzed dwóch lat. „Równo dwa lata temu rozpoczęły się ważne wydarzenia w Osetii Południowej, które stanowiły punkt wyjścia do serii procesów politycznych, w tym do uznania niepodległości Osetii Południowej i Abchazji”, - powiedział Miedwiediew. Według niego, decyzja o uznaniu niepodległości Abchazji i Osetii Południowej „była bolesnym i trudnym doświadczeniem, jednak z czasem okazało się, że była to dobra decyzja”.

Po wojnie Rosja uznała niepodległość Osetii Południowej i Abchazji, nad którymi Tbilisi utraciło kontrolę w latach 90. W ślad za Moskwą poszły Wenezuela, Nikaragua i Nauru, pozostałe kraje świata uznają obie republiki za część Gruzji.

Kulminacyjnym punktem polityki prowokacji ze strony Tbilisi okazała się noc z 7 na 8 sierpnia 2008 roku. Strona gruzińska, na przekór wygłoszonym kilka godzin wcześniej przez Michaiła Saakaszwilego zapewnieniom o niestosowaniu siły, rozpoczęła działania wojenne przeciw Południowej Osetii z zastosowaniem ciężkich zbrojeń i techniki wojennej (lotnictwo, czołgi, haubice, wieloprowadnicowe wyrzutnie rakiet). Zmasowanemu uderzeniu uległ sztab Kolektywnych Sił Pokojowych -  ogień prowadzono po punktach obserwacyjnych tych sił, osiedlach mieszkaniowych, cmentarzach, zabytkach kultury. Pociski trafiły także w biuro OBWE, gdzie znajdowali się obserwatorzy z ramienia tej organizacji.

Dnia 8 sierpnia gruzińskie wojska wkroczyły do Cchinwali. Do działań gruzińskiej armii przyłączyli się także gruzińscy żołnierze z kontyngentu Kolektywnych Sił Pokojowych, którzy przed atakiem na Cchinwali zbiegli, a potem strzelali do swoich kolegów z misji pokojowej.

W celu odparcia ataku gruzińskiego, realizując zobowiązania Rosji nałożone przez  Porozumienie z 1992 roku i zgodnie z prawem do samoobrony wynikającym z artykułu 51 Statutu ONZ, na pomoc rosyjskiej misji pokojowej w Południowej Osetii ruszyły pododdziały sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej. Po wyzwoleniu Południowej Osetii i stłumieniu pozycji gruzińskich, z których ostrzeliwano terytorium osetyjskie, 12 sierpnia 2008 roku prezydent Federacji Rosyjskiej Dmitrij Miedwiediew podjął decyzję o zakończeniu operacji w związku z osiągnięciem jej celów. Bezpieczeństwo sił pokojowych i ludności cywilnej zostało przywrócone.

10 sierpnia 2008 roku w związku z atakiem gruzińskich wojsk na Południową Osetię i wyjawieniem planów analogicznej akcji przeciw Abchazji do strefy konfliktu gruzińsko-abchaskiego wprowadzono rosyjską formację wojskową, ukształtowaną na bazie powietrzno-desantowych wojsk Rosji. Podstawowym zadaniem ugrupowania było wykluczenie powtórki sytuacji, kiedy w wyniku gruzińskiego ataku na Cchinwali zginęli przedstawiciele rosyjskich sił pokojowych, zapobieganie rozprzestrzenianiu się działań wojennych na terytorium Abchazji, obrona obywateli Rosji i ludności cywilnej oraz niedopuszczenie do katastrofy humanitarnej.

12 sierpnia strona abchaska rozpoczęła operację mającą na celu wyparcie gruzińskich formacji zbrojnych ze strefy Wąwozu Kodorskiego i ustanowieniu kontroli nad Górnym Kodori. 13 sierpnia wąwóz oddano do dyspozycji administracji obywatelskiej rejonu gulripskiego.              

W wyniku gruzińskiego ataku w Południowej Osetii zginęło 64 żołnierzy rosyjskich, wśród nich 12 z misji pokojowej, ponad 323 było rannych. Ofiary w ludności cywilnej wyniosły około półtora tysiąca osób. Kilkudziesięciu tysięcy mieszkańców Południowej Osetii pozbawiono dachu nad głową, wody i pożywienia. W ciągu czterech dni rosyjską granicę przekroczyło 35 tysięcy uchodźców.

25 sierpnia 2008 roku obie izby Zgromadzenia Federalnego Rosji jednogłośnie przyjęły oświadczenie o poparciu niepodległości Południowej Osetii i Abchazji oraz rekomendowały władzy wykonawczej wprowadzenie w życie niezbędnych procedur mających na celu uznanie tej niepodległości przez stronę rosyjską. Była to odpowiedź na oficjalne apele Cchinwali i Suchumi.

26 sierpnia 2008 roku prezydent Federacji Rosyjskiej Dmitrij Miedwiediew podpisał dekrety o uznaniu przez Federację Rosyjską niepodległości Południowej Osetii i Abchazji.

Czytany 7820 razy Ostatnio zmieniany środa, 12 listopad 2014 22:20