piątek, 02 październik 2009 08:54

Ławrow w Abchazji

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

ECAG-Kaukaz

Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow przybywa dzisiaj do Abchazji z dwudniową wizytą, by przedyskutować ostatnią rundę genewskich rozmów, dotyczących sytuacji na Kaukazie. Minister spotka się także wojskami stacjonującymi na terenie republiki.

Rzecznik ministra Andriej Nesterenko powiedział, że podczas wizyty Ławrow spotka się z prezydentem Abchazji Siergiejem Bagapszem oraz ministrem spraw zagranicznych tej byłej gruzińskiej republiki Siergiejem Shambą.

Na spotkaniu zostanie omówiona siódma runda rokowań, która odbyła się w Genewie 17 września,  pomiędzy Abchazją, Osetią Południową, Gruzją, Rosją, USA, Unią Europejską i OBWE, poświęcona sytuacji na południowym Kaukazie.

„Uczestnictwo Abchazji, na równi z Rosją i zachodnimi partnerami w rokowaniach genewskich, tak samo jak i w działaniach na rzecz przeciwdziałaniu incydentom w strefach granicznych i reagowaniu na nie,  wyraźnie potwierdza, że opinia Suchumi w kwestii rozwiązywania żywotnych problemów tego regionu powinna być w przyszłości brana pod uwagę" - powiedział Nesterenko agencji RIA Novosti.

Minister Ławrow spotka się także z dowództwem 7 rosyjskiej bazy wojskowej w Abchazji oraz wydziałem granicznym Rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa na Abchazję.

Zgodnie z wzajemnym porozumieniem  podpisanym w listopadzie zeszłego roku, Rosja zobowiązała się do pomocy Osetii Południowej i Abchazji w zabezpieczeniu ich granic. Moskwa obiecała także znaczącą pomoc finansową w odbudowie obydwu republik, które faktycznie są niepodległe od początku lat dziewięćdziesiątych.

Czytany 4840 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04