niedziela, 06 wrzesień 2009 11:27

Flota rosyjska strzeże morskich granic Abchazji

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

ECAG-Kaukaz

Minister spraw zagranicznych Republiki Abchazji Siergiej Szamba poinformował, że rosyjska marynarka wojenna strzec będzie wód terytorialnych Abchazji, przede wszystkim zabezpieczając je przed interwencjami marynarki gruzińskiej.

Wspólne rosyjsko-abchaskie patrole morskie stanowią element porozumienia pomiędzy Suchumi a Moskwą, zakładającego występowanie Federacji Rosyjskiej w roli gwaranta granic uznanego przez nią państwa. Na czarnomorskich wodach terytorialnych Abchazji dochodziło w ostatnim okresie do zatrzymań i blokad statków dokonywanych przez jednostki gruzińskie.

Argumentem na rzecz wzmocnienia patroli stało się w ostatnim okresie zatrzymanie tureckiego tankowca zmierzającego do portu w Suchumi. Gruzińska marynarka dokonując abordażu poinformowała załogę statku, że działa w imieniu sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej, co wywołało protest rosyjskiego MSZ, które oznajmiło, iż uznaje takie działania za pogwałcenie konwencji prawa morskiego Narodów Zjednoczonych z 1982 roku i zwróciło się do dyplomatów szwajcarskich z prośbą o pośrednictwo w wyjaśnieniu incydentu.

Czytany 4716 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04