poniedziałek, 05 październik 2009 14:53

Abchazja wystawi własne paszporty

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

ECAG/ RIA Novosti

Władze byłej gruzińskiej republiki Abchazji zamówią druki paszportów w Rosji dla swoich obywateli, aby ci mogli swobodnie podróżować za granicę - donosi dzisiejsze wydanie dziennika Wriemia Novosti.

„Abchaskie paszporty będą spełniały międzynarodowe standardy" - powiedział w wywiadzie dal gazety prezydent tego kraju Siergiej Bagapsz. - „Dokumenty zaczną być drukowane w ciągu jednego, dwóch miesięcy."

Chociaż abchaskie paszporty wewnętrzne pozwalają mieszkańcom republiki podróżować do Rosji, abchaski prezydent jest przekonany, że mieszkańcy republiki powinni posiadać także paszporty pozwalające na odbywanie podróży zagranicznych. „To pozwoli naszym obywatelom podróżować do innych krajów powiedział prezydent" - dodając że spodziewa się, że Abchazja i Osetia Południowa zostaną wkrótce uznane też przez inne państwa.

Zgodnie jednak z prawem międzynarodowym obywatele Abchazji są wciąż uważani za obywateli gruzińskich i muszą otrzymywać paszporty międzynarodowe tylko za pośrednictwem Tbilisi.

„Niezbędne negocjacje" w tym temacie są obecnie prowadzona z kilkoma krajami, powiedział prezydent, dodając, że uznanie Abchazji przez Białoruś „może nastąpić w ciągu najbliższych dni".

Bagapsz stwierdził także, że Abchazja nigdy nie wróci z powrotem granice Gruzji.

„Stworzymy własne niepodległe państwo" - powiedział - „zbudujemy przyjazne relacje z Moskwą na pierwszym miejscu. To z nią właśnie mamy dobre partnerstwo i sąsiedztwo."

Czytany 6545 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04