środa, 30 wrzesień 2009 15:12

Abchazja ostrzega Gruzję przed wrogimi działaniami na Morzu Czarnym

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

ECAG Kaukaz/RIA Novosti

Gruzja będzie ponosić odpowiedzialność za każdą przyszłą konfrontację Rosja na Morzu Czarnym - powiedział we wtorek Siergiej Shamba - abchaski minister spraw zagranicznych.

Wszystkie działania wojenne w tym regionie, w minionym dziesięcioleciu, były wszczynane przez Gruzję i tylko Gruzja może sprowokować kolejny konflikt. Ostatnio Gruzini uaktywnili się na czarnomorskim akwenie i Rosja, wypełniając swoje zobowiązania pomoże nam w ochronie naszych granic - stwierdził Shamba w wywiadzie dla agencji RIA Novosti.

Rosja uznała niepodległość byłej gruzińskiej republiki Abchazji i Osetii Południowej w sierpniu ubiegłego roku, po trwającej 5 dni wojnie z Gruzją, po tym jak wojska gruzińskie zaatakowały Osetię, próbując przywrócić gruzińską kontrolę nad tym terytorium.

Zgodnie ze wzajemnymi umowami, podpisanymi w listopadzie ubiegłego roku, Rosja zobowiązała się pomagać Osetii Południowej i Abchazji ochraniać ich granice, zaś sygnatariusze zapewnili sobie wzajemnie prawo do zakładania baz wojskowych na swoich terytoriach.

Tbilisi uważa Abchazję i jej wody za część gruzińskiego terytorium oraz zadeklarowało, że każdy, nieautoryzowany przez nią morski transport towarów, będzie nielegalny. Gruzja w ostatnim miesiącu przechwyciła płynący pod panamską banderą tankowiec Buket wraz z jego ładunkiem w postaci benzyny i paliwa dieslowskiego dla Abchazji, który płynął z Turcji do tej malutkiej republiki na Morzu Czarnym.

Abchazja ostrzegła na początku września, że będzie używać siły, w celu zapobieżenia gruzińskim „aktom piractwa", zaś Rosja rozpoczęła rozmieszczanie swoich okrętów patrolowych na abchaskim wybrzeżu.

Pierwszy okręt straży przybrzeżnej, okręt patrolowy Noworossijsk przypłynął do Abchazji 20 września. Stanowi on część rosyjskiego kontyngentu straży przybrzeżnej, który będzie stacjonował w abchaskim porcie Oczamczira, ok. 25 km od granicy lądowej z Gruzją. Cała eskadra ma składać się docelowo z 10 okrętów patrolowych klasy Sobol i Mangusta.

Władze rosyjskiej straży przybrzeżnej zapowiedziały, że Rosja zatrzyma każdy okręt, który pogwałci abchaską granicę morską. Gruzja odpowiedziała, że stawi opór każdemu rosyjskiemu statkowi.

Czytany 4737 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04