poniedziałek, 26 lipiec 2010 14:32

Abchazja może wstrzymać swoje uczestnictwo w genewskich rozmowach

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
ECAG/Osinform

Abchaska delegacja we wtorkowej rundzie genewskiego dialogu poświęconemu bezpieczeństwu na Zakaukaziu, będzie reprezentowana częściowo, a w konsekwencji może całkowicie wstrzymać swoje uczestnictwo. W związku z tym, że Gruzja i zachodni partnerzy celowo nie chcą poruszać tematu umowy o niestosowaniu sił. Poinformował o tym fakcie przedstawiciel prezydenta Abachazji w genewskich konsultacjach Wiaczesław Czirikba.

Początkowo genewskie konsultacje powstały m.in. po to, by poruszyć kwestie gwarancji niezastosowania siły przez Gruzję wobec nowopowstałych państw Abchazji i Osetii Południowej. Rosyjska, południowoosetyjska i abchaska delegacja stoją stanowczo na stanowisku konieczności wyboru projektu umowy o niestosowaniu siły.

„Wysłaliśmy notę wskazującą, że nasze propozycje są ignorowane przez drugą stronę, którą zazwyczaj przyjmuje progruzińską pozycję, a także regularnie uchylają się od omówienia istotnej kwestii – umowy o niezastosowaniu sił. Mimo wszystko postanowiliśmy wyjść naprzeciw i wziąć udział w konsultacjach, ale w niepełnym składzie” - powiedział agencji RIA Novosti Czirikba.

Czirikba wyjaśnił, że tym razem na konsultacje nie jedzie on i jeszcze jeden delegat. Zgodnie z jego słowami, jeśli uczestnicy konsultacji nie przedstawią projektu umowy o niezastosowaniu siły, to jest prawdopodobieństwo, że abchaska delegacja pominie następną rundę konsultacji.

Dodał również, że do Genewy pojechali wiceminister obrony narodowej Abchazji Gari Kupalba i Nadir Bitijew, będący przedstawicielem administracji prezydenta Abchazji.

Genewskie konsultacje zostały zwołane po sierpniowym konflikcie na Zakaukaziu w 2008 roku. W spotkaniach, które są prowadzone od października 2008 roku w Genewie biorą udział delegacje Gruzji, Rosji, USA, przedstawiciele Abchazji i Południowej Osetii, oraz UE, ONZ i OBWE. Jednym z wyników genewskich konsultacji stało się wypracowanie mechanizmu zapobiegania incydentów w strefie konfliktu i reagowanie na nie.

Podsumowując ostatnią rundę konsultacji z początku czerwca Suchumi i Cchinwali oświadczyły, że konsultacje znalazły się w impasie i nie wykluczają możliwości wycofania się z nich. Tbilisi oficjalnie uznało tę zapowiedź za próbę zerwania negocjacji.

Czytany 6509 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04