środa, 16 maj 2012 15:16

OUBZ wezwała do pokojowej regulacji konfliktu w Syrii

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

OUBZ_Syr  ECAG

Szefowie państw członkowskich Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym, podczas spotkania w Moskwie wezwali do uregulowania syryjskiego kryzysu przez samych Syryjczyków, zachowania suwerenności Syryjskiej Republiki Arabskiej oraz natychmiastowego zaprzestania przemocy w tym kraju. Liderzy podkreślili potrzebę dialogu politycznego w Syrii bez żadnych warunków wstępnych oraz potrzebę kontynuacji reform politycznych i społeczno-ekonomicznych, które odpowiadają oczekiwaniom syryjskich obywateli. 

Państwa-członkowskie ODKB poparły plan pokojowego uregulowania kryzysu zaproponowany przez Kofiego Annana, wyrażając jednocześnie zaniepokojenie, w związku z obecną sytuacją w Syrii i wokół niej. Uczestniczący w szczycie prezydent Rosji Władimir Putin potwierdził, że przywódcy państw Organizacji mają podobne stanowisko w kwestii zagadnień bezpieczeństwa międzynarodowego i regionalnego. Putin podkreślił również, że rola OUBZ w świecie będzie rosnąć. Na rozszerzonym posiedzeniu stwierdził, że podczas spotkania doszło do szczerych rozmów i wymiany zdań w kwestii najbardziej obecnie palących problemów na świecie.

„Określiliśmy charakter dalszych działań, które chcemy razem podejmować w kontekście przeciwdziałania globalnym i regionalnym zagrożeniom, wymieniliśmy się również analizą sytuacji na świecie w kwestii międzynarodowego bezpieczeństwa” – podkreślił Putin.

Prezydent Kazachstanu Nursułtan Nazarbajew – obecnie pełniący funkcję przewodniczącego OUBZ  – oświadczył, że liderzy państw członkowskich organizacji omówili szereg międzynarodowych problemów w tym sytuację na Bliskim Wschodzie, w Zachodniej Azji i Afryce Północnej, a także w kwestii syryjskiej i problemu irańskiego dossier. Nazarbajew powiedział również, że na spotkaniu uzgodniono wspólne kroki mające zapobiegać współczesnym zagrożeniom w szczególności pochodzącym z terytorium Afganistanu.

Tekst został opublikowany w ramach w ramach programu analitycznego Syria 2012.

Źrodła:
http://www.dkb.gov.ru/
http://www.sana.sy/rus/326/2012/05/15/419264.htm
Czytany 3395 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04