środa, 23 maj 2012 12:48

Obama potajemnie zatwierdził wysłanie do Syrii broni przeciwpancernej

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

kornet


  ECAG

Brak jednego stanowiska w sprawie konfliktu w Syrii po niedawnym szczycie państw NATO i G8 doprowadził do pojawienia się informacji, o tym, że USA przejmują inicjatywę w sprawie Syrii – donosi izraelski portal Debka. 

To izraelskie źródło wojskowe podaje informacje, że administracja prezydenta USA Baracka Obamy podjęła decyzję, która obejmuje wyposażanie przez wywiad USA syryjskich rebeliantów w nowoczesne pociski przeciwpancerne. Po 14 miesiącach walk syryjskich władz z siłami powstańczymi, ci drudzy dysponować będą bronią zaawansowaną technicznie bronią. Anonimowe źródła, znajdujące się blisko całej sprawy,  że ostatnie zniszczenia ciężkiego sprzętu pancernego (głównie czołgów T-72) można przypisać wykorzystaniu przeciwpancernej broni trzeciej generacji głównie pocisków przeciwpancernych kierowanych laserowo 9K115-2 Metis-M (kod NATO: AT-13 Saxhorn-2) oraz 9M133 Kornet-E (kod NATO: AT-14 Spriggan), produkowanej przez rosyjskie zakłady zbrojeniowe w Tule, a dostarczanej przez siły amerykańskie. Według źródeł, broń jest dostarczana za pomocą saudyjskich i katarskich służb wywiadowczych pod naciskiem USA.

Użycie tego modelu środków bojowych jest o tyle ciekawe, że posiada również aspekt wojny informacyjnej. Rosjanie bowiem sprzedawali zestawy tego typu również Syrii. W wypadku wykrycia ich potencjalnego użycia przez rebeliantów, pojawi się możliwość przedstawienia alibi w postaci doniesień o ich wykradzeniu z syryjskich rządowych składów broni.

Informacje o broni dostarczanej rebeliantom pojawiły się kilka dni po tym jak prezydent Obama na spotkaniu grupy G8 w Camp David stwierdził, że „Bashar al-Asad musi zrzec się władzy”. Dzień później na szczycie NATO w Chicago, liderzy państw członkowskich nie zgodzili się na plan „usunięcia Assada”. Sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen powiedział, że organizacja „nie ma zamiaru” użyć środków militarnych by usunąć Asada.

Tekst został opublikowany w ramach w ramach programu analitycznego Syria 2012.
Na podst.: http://www.debka.com/article/22017/
Fot.: http://www.kbptula.ru/eng/atgw/kornet.htm

 

Czytany 3502 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04