Wydrukuj tę stronę
wtorek, 27 marzec 2012 20:23

Nowa opozycyjna partia al-Watan w Syrii

Oceń ten artykuł
(1 głos)

nowa_partia  ECAG

Syryjski minister spraw wewnętrznych Mohammad al-Shaar potwierdził na konferencji prasowej, która miała miejsce w ostatnią niedzielę (25.03) w Damaszku, że nowa partia „miała prawo powstać”, po spełnieniu wszystkich podstawowych wymagań. Stało się to po spotkaniu Komisji ds. Partii.

Syryjski oficjel poinformował również, że komisja wzięła również pod uwagę wnioski o rejestrację kolejnych partii politycznych. Praktyczny rozwój swobód politycznych jest efektem zapowiedzianego przez syryjski rząd szeregu reform w kraju. 

Niedawno – 28 lutego syryjski prezydent Bashar al-Asad zatwierdził nową konstytucję. Została ona poparta w ogólnokrajowym referendum przez większość syryjskich obywateli 26 lutego. Nowa konstytucja, której projekt był prezentowany na naszym portalu [1], zniosła artykuł 8, który mówił o przewodniej roli Partii Baas jako kierowniczej struktury „państwa i społeczeństwa”. Nowa konstytucja ustanowiła system wielopartyjny w Syrii i ograniczyła tym samym możliwości prezydenta do dwóch siedmioletnich kadencji. 

Ali Abdallah al-Ahmad, analityk polityczny w Damaszku, powiedział w niedzielę, w rozmowie z reporterami Press TV, że reformy pojawiły się w „niezwykle istotnym momencie”.  „Zaangażowanie się w życie polityczne przez syryjskich obywateli jest bardzo ważne. Mogą wreszcie poczuć się decydentami. Pomoże to im przenieść opinie, poglądy ludzi z ulic do parlamentu, gdzie mogliby je artykułować i wdrażać w życie  w sposób legalny i demokratyczny” – podkreślił syryjski ekspert.

Syryjski prezydent ogłosił również, ze wybory parlamentarne odbędą się w Syrii 7 maja. Będą to trzecie wybory parlamentarne odkąd al-Asad objął urząd prezydenta w 2000 roku. Wybory będę również pierwszym głosowaniem w ramach nowego systemu wielopartyjnego. 

_____________________________________

http://www.geopolityka.org/syria-2012/1345-projekt-nowej-konstytucji-syryjskiej-republiki-arabskiej

Fot.: Wafa’a Kowalty - założycielka nowej partii.

Tekst został opublikowany w ramach w ramach programu analitycznego Syria 2012.
Źródło: http://www.presstv.ir/detail/233206.html

Czytany 3116 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04