środa, 31 lipiec 2013 10:30

Masakra w Khan al-Assal: Syria wzywa ONZ do działania

Oceń ten artykuł
(8 głosów)

ciala  ECAG

W sobotę (27.07) syryjska agencja informacyjna SANA, poinformowała, że „w ubiegłym tygodniu grupy uzbrojonych terrorystów zamordowały co najmniej 123 osoby, w tym głównie cywilów, ale również przedstawicieli personelu wojskowego, w dystrykcie Khan al-Assal na północno-zachodnich obrzeżach Aleppo”.

Syria wezwała Narody Zjednoczone do podjęcia działań by ukarać winnych zbrodni. W osobnych listach do szefa ONZ, Rady Bezpieczeństwa, Rady Praw Człowieka, Ministerstwo Spraw Zagranicznych Syrii poinformowało, że za masakrę dokonaną przez rebeliantów w Khan al-Assal odpowiadają sąsiednie kraje, „wspierające uzbrojone grupy terrorystyczne” operujące na terenie na terenie tego arabskiego kraju.

W listach napisano, że do zbrodni przyznała się grupa o nazwie Ansar al-Khalifa Brigade. Działania tej formacji okazały się niezwykle brutalne, czego świadectwem jest duża ilość okaleczonych ciał odnalezionych w dołach na obrzeżach miasta. Część zwłok była również spalona. Syryjskie ministerstwo skrytykowało niektóre państwa za ich podwójne standardy w zakresie walki z terroryzmem.

Listy wzywają ONZ do podjęcia poważnych i odpowiedzialnych działań przeciwko terroryzmowi w Syrii.

Komentarz: Warto zwrócić uwagę, że z wojskowego punktu widzenia masakra w Khan al-Assal nie miała żadnego znaczenia. Nie była, jak sugerowały media głównego nurtu, sprzyjającą rebeliantom „próbą odcięcia trasy z Hama do Aleppo”, ponieważ trasa ta nie przebiega przez Khan al-Assal tylko przez Salamiyah i Khanasser. Prócz czystej nienawiści i chęci zemsty zbrodnia mogła mieć całkiem konkretny motyw, polegający na tym, że znaczną część z zamordowanych stanowili ludzie będący świadkami tego, kto naprawdę użył w Syrii broni chemicznej. Świadkami, którzy mieli w przyszłości zeznawać przed komisją Narodów Zjednoczonych, o czym przypomniał ambasador tego kraju przy ONZ Baszar Dżafari [1].

Tekst został opublikowany w ramach w ramach programu analitycznego Wojna w Syrii.
Źródło: http://www.presstv.ir/detail/2013/07/28/315980/syria-urges-un-action-against-terrorists/

__________________________
1. http://en.alalam.ir/news/1500045

Czytany 4240 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04