niedziela, 14 lipiec 2013 09:57

Kolejny, bezpośredni atak Izraela w Syrii?

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Yakhont_missle ECAG

Dziennik Haaretz i pozostałe izraelskie media poinformowały, że za ostatnie eksplozje w syryjskim mieście portowym Latakia jest odpowiedzialny Izrael. Amerykańscy urzędnicy mieli potwierdzić, że izraelskie myśliwce zbombardowały 5 lipca syryjski arsenał, w którym znajdowały się rosyjskie, przeciwokrętowe pociski typu „Yakhont”.

„Izrael dokonał ataku 5 lipca by zniszczyć rosyjskie rakiety, które uznał za zagrożenie dla swoich sił” –podały izraelskie media. W tygodniu poprzedzającym atak, syryjskie źródła opozycyjne poinformowały o obecności myśliwców w okolicach miasta Al-Haffah, na wschód od Latakii.

Rząd syryjski nie odniósł się na razie do informacji na temat przyczyn eksplozji w Latakii. Jerozolima, znanym zwyczajem, również nie skomentowała doniesień prasowych. Tymczasem uważa się, że Izrael jest autorem co najmniej trzech ataków powietrznych na syryjskie terytorium od stycznia bieżącego roku.

Po mających miejsce w maju ostatnich, najbardziej krwawych akcjach lotniczych izraelskich sił powietrznych, rząd syryjski, ostrzegł, że każda następna agresja spotka się z natychmiastową reakcją. Syryjski minister spraw zagranicznych Walid al-Muallem powiedział 29 maja, w wywiadzie dla libańskiej telewizji al-Mayadeen, że odpowiedź z Damaszku będzie dana bez wcześniejszego ostrzeżenia: „Syria nie pozostawi żadnej następnej izraelskiej agresji, bez odpowiedzi, bez odwetu. Odwet będzie mieć taką samą skalę jak agresja, będzie użyty ten sam typ broni”.

Również w maju, syryjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wysłał listy do ONZ, w ktorych dowodził związków między Jerozolimą a grupami terrorystycznymi działającymi w Syrii, w tym powiązanym z Al-Kaidą, Frontem Al-Nusra.

Źródło: http://www.haaretz.com/news/diplomacy-defense/report-israel-behind-recent-strike-on-syria-missile-depot-u-s-officials-say-1.535502
Tekst został opublikowany w ramach w ramach programu analitycznego Wojna w Syrii.
Czytany 3564 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04