piątek, 30 sierpień 2013 10:52

Kair zamyka Kanał Sueski dla sił anglo-amerykańskich?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

SC_carrier  ECAG

Minister obrony Egiptu wypowiedział się kategorycznie na temat wykorzystania przez okręty potencjalnych agresorów zmierzających w kierunku Syrii: „Żaden brytyjski czy jakikolwiek inny okręt nie przekroczy Kanału Sueskiego by zaatakować Syrię. Taka postawa jest wypełnieniem wspólnego porozumienia obronnego podpisanego między Egiptem a Syrią, które nakazuje obu krajom przeciwstawić się wspólnym zagrożeniom"

Decyzja o zamknięciu strategicznego Kanału Sueskiego, która podjął generał Al-Sisi, jest dla anglo-amerykańskiej koalicji, gotowej do ataku na Syrię, niezwykle kłopotliwa. Kanał CBS podał we wtorek (27.08), że USA będą gotowe do rozpoczęcia agresji w czwartek (29.08). Stany Zjednoczone i Wielka Brytania planują uderzyć w 40 celów na terytorium Syrii, przy wykorzystaniu 300 rakiet. Rebelianci operujący w Syrii mają samodzielnie określać cele, w które mają trafić rakiety. Informacje na temat zamknięcia Kanału Sueskiego podały media irańskie powołując się na agencję Reutera [1].

Słynny francuski bloger Jules Allen, który jest dobrze poinformowanym znawcą tematyki Bliskiego Wschodu, podając inne źródło tej informacji, napisał: „Sytuacja stała się coraz bardziej złożona dla zachodnich polityków, którzy rwą się by rozpocząć wojnę w niemniejszym stopniu jak swego czasu Hitler. Generał Abdel Fatah al-Sisi nowy, silny człowiek w Egipcie, godny następca Nasera, zapowiedział zablokowanie Kanału Sueskiego dla amerykańskich okrętów, płynących w kierunku Syrii, włączając w to pływające bazy zaopatrzeniowe.

W ten sposób przybycie sił zbrojnych USA i ich sojuszników na miejsce operacji jest utrudnione. USA chciały wykorzystać tankowce do tego by móc uzupełniać paliwo w trakcie atakowania Syrii. Generał al-Sisi podkreślił wierność Egiptu umowie na temat wspólnej obrony zawartej z Syrią. Sisi wykazał, że jest niezależnym nacjonalistą. Tygodnik «Le Journal du Dimanche» miał nagłówek «Generał, który rzucił wyzwanie Obamie».

Al-Sisi podkreślił, że Egipt nie będzie bazą dla ataku na jakiekolwiek państwo arabskie. Dodał, że Egipt będzie dążył do tego by błędy jakie miały miejsce w związku z wojną w Iraku nie zostały więcej powtórzone” [2].

Pepe Escobar urodzony w Brazylii publicysta zajmujący się tematyka stosunków międzynarodowych podaje, że informacja o zablokowaniu Kanału Sueskiego była przekazana wojskowym również za pośrednictwem egipskiej telewizji [3].

Warto zauważyć, że informacja o zablokowaniu Kanału Sueskiego rozprzestrzeniła się "z prędkością światła", za pośrednictwem portali społecznościowych. Eiodące zachodnie media wyczekują, nie wiedząc, jak przedstawić tę sensacyjną informację.

 

Tekst został opublikowany w ramach w ramach programu analitycznego Wojna w Syrii.
Źródło: http://www.lejdd.fr/International/Afrique/Actualite/Al-Sissi-le-general-qui-tient-tete-a-Obama-624654
Fot. www-personal.umich.edu


____________________________________________________    
1. http://french.irib.ir/info/moyen-orient/item/272184-aucun-bateau-de-guerre-n%E2%80%99a-le-droit-de-passer-par-le-canal-de-suez,-pour-attaquer-la-syrie-ministre-%C3%A9gyptien-de-la-d%C3%A9fensehttp:/french.irib.ir/info/moyen-orient/item/272184-aucun-bateau
2. http://allainjules.com/2013/08/28/alerte-info-syrie-le-general-abdel-fattah-al-sissi-ferme-le-canal-de-suez-et-dit-non-aux-ricains/
3. https://m.facebook.com/pepe.escobar.77377/posts/10151842038886678?_rdr

Czytany 4088 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04