×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 396

Wydrukuj tę stronę
piątek, 10 styczeń 2014 07:56

Info ECAG: Rosja wszczyna procesy przeciwko najemnikom walczącym w Syrii

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

russian-mercenaries  Info ECAG

Po wejściu w życie w listopadzie 2013 r. poprawek do rosyjskiego Kodeksu Karnego, obciążających udział w walkach na terytorium innego państwa karą do 6 lat pozbawienia wolności, 9 stycznia w Czeczenii wszczęte zostało pierwsze postępowanie przeciwko obywatelowi Rosji, zaangażowanemu w wojnę przeciwko Syrii. Oskarżonym jest Czeczen, Szahid Termibułatow

Według oświadczenia prokuratury, „Kontrola wykazała, że w lipcu 2013 r. obywatel FR, znalazłszy się na terytorium Syryjskiej Republiki Arabskiej (SAR), wstąpił w szeregi formacji zbrojnej, nielegalnej w świetle prawodawstwa tego państwa, i do dziś bierze aktywny udział w walce zbrojnej przeciw rządowym siłom zbrojnym Syrii, tak więc w celach, przeciwnych interesom Federacji Rosyjskiej”. W oświadczeniu prokuratury podkreślono, że wcześniej zwracano się do niej niejednokrotnie, wnioskując o aktywizację na polu naświetlenia kwestii udziału obywateli Rosji w konflikcie zbrojnym przeciwko rządowym siłom zbrojnym Syrii.

Według ujawnionych w sierpniu 2013 r. danych FSB, w walkach z siłami zbrojnymi Syrii bierze udział 300–400 obywateli Rosji. Według słów prezydenta Czeczenii Ramzana Kadyrowa z czerwca 2013 roku, do wojny przeciwko Syrii przyłączają się „dzieci z patologicznych rodzin z Europy, którym przyświeca jeden cel – grabież i przemoc”.  

Według przedstawiciela Syrii przy ONZ Baszara Dżafarii, za przerzut najemników i ich szkolenie na terytorium Turcji i Jordanii odpowiadają instruktorzy z USA i z Arabii Saudyjskiej. Według informacji przedstawionych przez „USA Today”, to drugie państwo wysłało do Syrii, w charakterze najemników mających zasilić siły antyrządowe, 1,3 tys. skazanych na karę śmierci kryminalistów.

(na podst. ITAR-TASS oprac. Ronald Lasecki)
Fot. en.ria.ru

Czytany 6178 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04