piątek, 25 styczeń 2013 09:14

HRW: 'Syryjska opozycja celowo prześladuje mniejszości religijne'

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

brama  ECAG

Syryjska opozycja celowo niszczy prześladuje religijne mniejszości na obszarach, które pozostają pod jej kontrolą – poinformowała w środę (23.01) na swojej stronie internetowej organizacja Human Rights Watch (HRW).

„Przedstawiciele ugrupowań opozycji zbrojnej prawdopodobnie celowo niszczyli obiekty sakralne w obszarach zamieszkałych przez mieszane wspólnoty religijne na północy Syrii w listopadzie i grudniu 2012 roku”. HRW poinformowała także o przeprowadzeniu śledztwa w prowincjach Latakija i Idlib. "Opozycja nie potrafiła odpowiednio zareagować na nieuzasadnione ataki na miejsca kultu mniejszości religijnych".

Członkowie grup opozycyjnych walczących w Syrii to głównie ekstremiści sunniccy, którzy atakują obiekty sakralne mniejszości alawickiej i chrześcijańskiej.

HRW zawiadomiła także, że syryjskie grupy opozycyjne nie zdołały rozwiązać problemu fali porwań i grabieży. Organizacja wezwała „grupy opozycji zbrojnej do ochrony wszystkich miejsc kultu religijnego na terenach na których sprawują one kontrolę oraz do dyscyplinowania tych, którzy dokonują porwań i dewastacji”, poinformowała organizacja na swojej stronie internetowej.

Należy przypomnieć, że międzynarodowe prawo humanitarne stanowi, że strony w konflikcie zbrojnym mają obowiązek powstrzymania się od atakowania, przejmowania, grabieży i niszczenia obiektów sakralnych, które nie są wykorzystywane do celów wojskowych. Celowe atakowanie obiektów kultu, które nie mają wojskowego charakteru, jest uznawane za zbrodnię wojenną.

Na podst.: http://www.hrw.org/news/2013/01/23/syria-attacks-religious-sites-raise-tensions
Tekst został opublikowany w ramach w ramach programu analitycznego Syria 2012.
Czytany 4174 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04