czwartek, 14 marzec 2013 08:08

Francuscy obywatele walczą u boku islamistów w Syrii i Mali

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Mali-Islamists  ECAG

Francuskie MSZ ujawniło, że niektórzy obywatele francuscy biorą udział w walkach u boku dżihadystów w kilku punktach zapalnych świata – w tym w Syrii i w Mali.

Oświadczenie zostało wydane przez ministra spraw wewnętrznych Manuela Vallsa, który w rozmowie z francuskim kanałem telewizyjnym BFM TV mówił na temat trudności dokładnego ustalenia miejsca pobytu niektórych obywateli francuskich oraz siatek zajmujących się transportowaniem ich z obozów szkoleniowych do miejsc konfliktów. Minister powiedział, że: „dobrze wiadomo o istnieniu komórek organizacyjnych i tajnych siatek. Może istnieć cały łańcuch powiązań jeśli chodzi o transport mudżahedinów, którzy jeszcze wczoraj mogli być w Afganistanie lub Pakistanie”.

Według władz francuskich, Syria jest obecnie strefą w której przebywa co najmniej kilkudziesięciu francuskich obywateli, którzy dołączyli do dżihadu. Jest to liczba znacznie większa niż podają szacunki odnośnie uczestnictwa francuskich obywateli w innych strefach walk, jak np. Somalia, Jemen czy kraje Sahelu. "To oczywiście dla nas bardzo niepokojące" – podkreslił przedstawiciel francuskiego rządu.

Wiadomość została przekazana po tym, gdy dwaj francuscy obywatele zostali w zeszłym tygodniu zatrzymani w Mali. Dołączyli oni do islamskich rebeliantów, by walczyć przeciwko stacjonującym tam francuskim oddziałom – poinformował w piątek francuski MON. Pojawiła się też obawa, że rozgniewani młodzi Francuzi po powrocie do domu nabytymi z umiejętnościami bojowymi mogą dokonać ataków terrorystycznych w Europie. Jednym głównych celów francuskiej operacji Serwal, którą rozpoczęto w styczniu 2013 roku było zapobiegnięcie takiemu właśnie rozwojowi sytuacji.

Jeden z francuskich obywateli został zatrzymany przez malijską policję i ekstradowany w czwartek do Francji. Drugi Francuz został schwytany w czasie walk na północy kraju i został ekstradowany następnego dnia. Według wiedzy francuskiego MON obecnie kilkunastu obywateli francuskich walczy u boku islamskich ekstremistów w Mali.

Francuzi wymuszają prawo surowego rozprawiania się z członkami ekstremistycznych ugrupowań w kraju i za granicą, w wyniku czego wielu z nich zostało wykrytych i osadzonych w więzieniach. Istnieje w tej dziedzinie szeroka współpraca między Francją i Mali. Minister spraw wewnętrznych powiedział, że "gdyby nie było interwencji, w Mali, u wrót Maghrebu byłoby obecnie państwo terrorystyczne. Ekstremizm jest również krajowym wrogiem".

W obliczu tych słów warto przypomnieć, że Francja, wraz z Wielką Brytanią, bierze udział w kierowanym przez USA „programie szkoleniowym” dla syryjskich rebeliantów, których najcenniejszą wartość bojową stanowią bojownicy Al-Kaidy.

Na podst.: http://rt.com/news/french-fight-syria-mali-069/
Fot. www.theblaze.com

Czytany 3504 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04