sobota, 24 marzec 2012 18:24

Ekumeniczna modlitwa w intencji ofiar ostatnich zamachów w Syrii

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

modlitwa  ECAG

W Damaszku, w kościele św. Cyryla, położonym w dzielnicy al-Qassam, odbyła się w czwartek (22.03) ekumeniczna modlitwa w intencji ofiar ataków terrorystycznych. Razem z chrześcijańskimi kapłanami w modlitwie wzięli udział muzułmańscy przywódcy religijni. 

Patriarcha Kościała Katolickiego Antiochii i całego Wschodu Grigorius Lahham III zwracając się do zebranych powiedział, że Syryjczycy razem modlą się za pomyślność Syrii, która jest ojczyzną religii, ziemią miłości i pokojowego współistnienia wszystkich jej obywateli. Wezwał również swoich wiernych by zanosili modlitwy do Boga o rozwój Syrii, wskazując na konieczność odrzucenia przemocy zachowania jedności narodowej i przeprowadzenia narodowego dialogu.

Patriarcha Lahham wyraził przekonanie, że Syryjska Republika Arabska pokona kryzys i będzie nadal kontynuować kurs na reformy i zbuduje nowe demokratyczne i wolne społeczeństwo. Potępił barbarzyńskie ataki w wyniku, których zginęło wielu niewinnych cywilów, wezwał do modlitwy o powrót rannych do zdrowia. „Pomimo tego wszystkiego co się dzieje, my przedstawiciele wszystkich kościołów i meczetów Syrii zanosimy nasze modlitwy o uratowanie naszej Ojczyzny, o odbudowanie w niej stabilności i bezpieczeństwa, o to by Bóg strzegł naszego prezydenta, którego serce napełnione jest miłością do wszystkich Syryjczyków” – powiedział duchowny.

Patriarcha zaznaczył również, że podczas jego wizyty w Watykanie i krajach europejskich, poinformował on papieża, kardynałów i arcybiskupów, o tym ze syryjscy chrześcijanie, których losem oni są zaniepokojeni, są przede wszystkim syryjskimi obywatelami. Syryjscy chrześcijanie razem z innymi przedstawicielami syryjskiego społeczeństwa podejmują starania o zachowanie pokoju w kraju, ochronie jego jedności i niezależności - jedynymi warunkami nadejścia prawdziwej arabskiej wiosny. Patriarcha Lahham złożył życzenia syryjskim kobietom z okazji Dnia Matki, życzył im i ich dzieciom zdrowia, pokoju i pomyślności.

Po zakończeniu modlitwy wszyscy obecni, wszyscy zgromadzeni udali się w miejsce ataków, trzymając w rękach świece by uczcić śmierć niewinnych Syryjczyków. Uczestnicy marszu wyrazili swoje poparcie dla programu reforma a także syryjskiej armii, która, jak podaje Syryjska Agencja Informacyjna SANA, „przywraca bezpieczeństwo i stabilność państwa”. Zgromadzeni potępili arabskie i zachodnie państwa, popierające terroryzm w Syrii, finansujące ekstremistyczne ugrupowania, działające na terenie ich kraju.

Tekst został opublikowany w ramach w ramach programu analitycznego Syria 2012.

Źródło: http://sana.sy/rus/325/2012/03/22/407665.htm

Czytany 2705 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 30 październik 2014 00:04